DİSK-AR: İşsiz sayısı 8 milyon 421

DİSK-AR: İşsiz sayısı 8 milyon 421

HABER MERKEZİ – Dar tanımlı işsiz sayında patlama yaşandığını belirten DİSK-AR, Temmuz 2021’de 506 bin yeni işsiz ile birlikte 8 milyon 421 kişinin işsiz olduğunu açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Temmuz 2021 dönemine ait Hanehalkı İşgücü Araştırma (HİA) raporuna karşı, “İşsizlik ve istihdamın görünümü” başlığıyla rapor hazırladı.

Haziran ayından itibaren işten çıkarma yasağının kalkmasının ardından dar tanımlı işsiz sayısında patlama yaşandığı belirtilen raporda, şunlar ifade edildi:

Temmuz 2020’de Mevsim Etkisinden Arındırılmış (MEA) dar tanımlı işsiz sayısı 4 milyon 449 iken Temmuz 2021’de 3 milyon 902 bine düştü. TÜİK Temmuz 2021 dönemi gösterge işsizlik oranı olarak ifade ettiği MEA dar tanımlı işsizlik oranını yüzde 12,0 ve TÜİK’in âtıl işgücü olarak adlandırdığı, DİSK-AR’ın ise geniş tanımlı işsizlik olarak ifade ettiği oranı ise yüzde 23,6 olarak açıkladı.

Atıl işgücü 1,2 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik (atıl işgücü) oranının son bir aylık dönemde 1,2 puan arttığının vurgulandığı raporda, “Geniş tanımlı işsizlik Temmuz 2019’dan Temmuz 2021’e 1 milyon 790 bin kişi artarak 8 milyon 421 olarak hesaplandı. TÜİK verilerine göre MEA dar tanımlı işsiz sayısı Temmuz 2021 döneminde bir önceki yıla göre 547 bin kişi azalarak 3 milyon 902 bin olarak gerçekleşti” denildi.

Temmuz 2021’de 506 bin yeni işsizin eklendiğinin belirtildiği raporun devamında şu ifadeler yer aldı:

TÜİK’in yeni kullanmaya başladığı metodolojiye göre açıklanan aylık veriler oldukça sınırlı bir kapsama sahip. Aylık verilerde daha önceki TÜİK metodolojisinde yer alan pek çok ayrıntı yer almıyor. Örneğin istihdam olup çalışmayanlar aylık verilerde yok. Bu nedenle salgın döneminde istihdamda görünüp işbaşında olmayanların sayıları aylık TÜİK verilerinde yer almıyor. Yine iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı, ümidini kaybeden işsizlerin sayısı ve genç işsizliğe ilişkin ayrıntılar TÜİK’in aylık verilerinde yer almıyor. Bu veriler TÜİK tarafından çeyrek dönemlerde açıklanan verilerde yer alıyor. Türkiye işsizlikte Avrupa üçüncüsü.