Dünya Sağlık Örgütü’nden aşıda adalet çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü’nden aşıda adalet çağrısı

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Afrika’da nüfusun sadece yüzde 7’sinin aşılı olduğunu hatırlatarak, diğer ülkelerde 3. doz takviye aşılarının dağıtılmasının adaletsizlik olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Afrika genelinde aşılar hala gecikirken ve yalnızca bazı insanlar tek doz aşı olabilmişken bazı ülkelerde Covid-19 takviye aşıları dağıtmanın adaletsizlik olduğunu söyledi.

CNN International’dan Becky Anderson’a bir demeç veren Ghebreyesus, birçok ülkenin Delta varyantına karşı takviye aşı kararı almasını sert bir dille eleştirdi.

Ghebreyesus, “Ahlaksız, haksız ve adaletsiz olduğunu düşünüyorum ve derhal bu kararın durdurulmasını istiyorum. Güçlendiricilere başlamak gerçekten küresel bir topluluk olarak yapabileceğimiz en kötü şey. Bu adaletsiz ve aynı zamanda adil değil. Pandemiyi hiçbir üretim kapasitesine sahip olmayan kıtayı görmezden gelerek durduramayacağız” şeklinde konuştu.

DSÖ, bağışıklığı baskılanmış insanlar için ek bir aşı dozu önerdi, ancak dünyanın daha fazla kısmı ilk tur Covid-19 aşılarıyla aşılanana kadar destekleyici aşıların yaygın olarak kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Ghebreyesus, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Okyanusya’nın nüfuslarının yüzde 50’sinden fazlasına tek bir aşı dozu uyguladığını, oysa Afrika nüfusunun ise sadece yüzde 7’sinin bir doz aldığını söyledi.

 

HABER MERKEZİ