Düzce’de “Genel Hayata Etkililik” kararı alındı

Düzce’de “Genel Hayata Etkililik” kararı alındı

HABER MERKEZİ – Düzce’de, bir hafta önce meydana gelen sel, su baskınları ve heyelanlar nedeniyle “Genel Hayata Etkililik” kararı alındı.


Düzce’de, 17 Temmuz Çarşamba akşamı ve 18 Temmuz Perşembe gecesi etkili olan kuvvetli sağanaktan sonra Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçelerinde sel ve heyelanlar meydana gelmişti.
Şu ana kadar kaybolan yedi kişiden beşinin cansız bedenlerine ulaşılmıştı.
7 yaşındaki İlayda Sinem Kaplan ve 3 yaşındaki Kağan Töngel için ise arama çalışmaları sürüyor.

‘Afet bölgesi’ ifadesi çıkarıldı

Düzce Valiliği, yaptığı yazılı açıklama ile meydana gelen sel ve heyelanlar nedeniyle kentin “afet bölgesi” ilan edildiğini duyurdu ancak yeniden açıklama yaparak, ‘afet bölgesi’ ifadesini kullanmadan kentte “Genel Hayata Etkililik” kararı alındığını belirtti.


Valilik tarafından yapılan ilk açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“17 – 18 Temmuz 2019 tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afetinin Düzce ili genelinde ‘Genel Hayata Etkili’ (Afet Bölgesi) olduğu ve bu afet sebebiyle yapıları hasar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca uygun görülmüştür.”

Düzce Valiliği’nden dün yapılan açıklamada, sel nedeniyle 160 bin 749 hayvanın yaşamını yitirdiği, 100 binanın yıkıldığı, çok sayıda bina ve tarım arazinin hasar gördüğü kaydedilmişti.


CHP’den Düzce raporu: Coğrafyaya uygun olamayan projelere izin verilmiş

Düzce’deki sel: En az beş insan ve 160 bin hayvan öldü, 100 bina yıkıldı