Garibe Gezer’in işkence dosyasına verilen takipsizlik kararına itiraz

Garibe Gezer’in işkence dosyasına verilen takipsizlik kararına itiraz

Kandıra Cezaevi’nde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in, tecavüz ve sistematik işkence dosyasına takipsizlik kararı verilmesi nedeniyle avukatları, Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı’na itirazda bulundu.

MA’nın haberine göre, Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde cinsel saldırı ve işkenceye maruz kaldığı belirtilen ve  9 Aralık’ta yaşamını yitiren Garibe Gezer’in avukatları, cezaevi görevlileri hakkında “nitelikli cinsel saldırı”, “işkence”, “zor kullanma yetkisinin aşılması” ve “görevi ihmal” suçlarından, doktor İsmail Ülker hakkında da “görevi kötüye kullanma” suçundan yaptıkları suç duyurusu takipsizlikle sonuçlanmıştı. Gezer’in avukatları Eren Keskin, Jiyan Kaya ve Jiyan Tosun, takipsizlik kararına ilişkin 5 Ocak’ta Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı’na itirazda bulundu.

‘Hayattayken ifadesi dahi alınmadı’

Yapılan itirazda kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki kararın son derece sorunlu bir karar olduğuna vurgu yapılarak, şunlar ifade edildi:

 “Yapılan suç duyurusunun ardından savcılık, Garibe Gezer henüz hayattayken Garibe’nin ifadesini dahi almamıştır. Sadece Kocaeli Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmiş ve Kocaeli Adli Tıp Kurumu da 09 Kasım’da dosya kapsamında bulunan raporu düzenlemiş ve söz konusu raporda Garibe Gezer’in ayrıntılı inceleme için Adli Tıp Kurumu 2’inci İhtisas Kurumu’na sevk edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Uzman doktor Semih Yıldırım imzalı Kocaeli Adli Tıp Şube Müdürlüğü raporunun içeriğine bakıldığında Garibe Gezer’in hekim huzurunda suç duyurusu dilekçemizde yazılan tüm şikayetleri, İşkence ve Cinsel Saldırı fiillerini son derece net cümlelerle anlattığı görülmüştür. Ancak sayın savcı, söz konusu raporun içeriğini değerlendirme kapsamına almamıştır.”

‘Açık dosya neden kapatıldı?’

Herkese açık olan soruşturma dosyasının Gezer’in ölümünün ardından gizlilik kararı getirildiğinin altı çizilen başvuruda, şunlar da belirtildi:

“Soruşturma sonucuna kadar toplandığı iddia edilen deliller adeta Garibe Gezer vekilleri olarak bizlerden ‘kaçırılmaya’ çalışılmıştır. Öncellikle, suç duyurusu dilekçemizde yazdığımız üzere müvekkilimizin insan onuruyla bağdaşmayan şekilde ‘Süngerli Oda’ diye tabir edilen bir oda da tutulması ve yoğun izolasyon uygulanmasını, Anayasa’nın 17’inci maddesi çerçevesinde değerlendirmesi gerektiğini belirtmemize rağmen bu değerlendirme yapılmamıştır. Anayasa’nın 17’inci maddesi ‘Özgürlüklerinden, yoksun bırakılan kişilerin işkence ve eziyete ya da insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir ceza ve muameleye maruz bırakılmayacakları’ yönünde devlet makamlarına görev yüklemektedir. Yine Birleşmiş Milletlerin, ‘Mahpuslara Yönelik Uygulanacak Asgari Standart Kuralları’ belirleyen Nelson Mandela kuralları da savcılık tarafından hiç dikkate alınmamıştır.”

‘Yargı makamları iddialara ilişkin hiçbir işlem yapmamıştır’

Ancak kovuşturmaya yer olmadığı kararında “Ch01-257BAGECIS”  isimli kamera görüntüsünün savcılık makamı tarafından değerlendirmeye tabii tutulmadığına vurgu yapılan itiraz dilekçesinde, “Garibe Gezer en baştan beri yaşadıklarına ilişkin ceza soruşturması başlatılması için çabalamış,  aleyhine başlatılan soruşturmalar ve disiplin cezalarına ilişkin verdiği ifadelerde kısmen de olsa yaşadıklarını anlatmıştır. Ancak yargı makamları bu iddialara ilişkin hiç bir işlem yapmamıştır. Bu çabaları görmezden gelen savcılık ‘mağdurun iddialarını zamanında ihbardan kaçındığı, delil araştırmasına her aşamada bizzat mani olarak iddiaların aydınlatılmasını engellediğini’ yazmıştır” denildi.

Gezer’in yaşadığı belirtilen cinsel saldırı olayına tanıklık yapan Nurgül Acar,  Rezzan Gözen ve Resmiye Vatansever’in tanıklıklarının savcılık makamı tarafından değerlendirilmediğine yer verilen itiraz dilekçesinin devamında şunlar kaydedildi:

“Mağdurun ifadesini dahi almadan yürüttüğü soruşturma dosyasında mağdurun ölümünden sonra mağdurun anlatımlarını destekleyen bir çok somut delil ve tanık beyanı olmasına rağmen hiçbir şekilde olumlu bir değerlendirme yapmamış, tamamen hakkında şikayet bulunan infaz koruma memurları, müdür ve cezaevi revirinde görevli doktorun beyanlarını temel almış yaşadığı mağduriyet nedeniyle daha önce intihara sürüklenen ve bir süre sonrada yaşamını şüpheli bir şekilde kaybeden Garibe Gezer’in yasal haklarını hiçbir değerlendirmeye tabii tutmamıştır.”

İtiraz dilekçesinin sonuç ve istek bölümünde ise şu ifadelere yer verildi:

“Savcılık makamının, TCK 86-94-102 ve 257’inci maddelerinin ruhuna aykırı bir biçimde yürüttüğü bir soruşturma söz konusudur. Tüm soruşturma boyunca Anayasa’nın 17’inci maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi AİHS’in 2’inci ve 3’üncü maddeleri, Birleşmiş Milletler (BM) ‘Mahpuslara Yönelik Uygulanacak Asgari Standart Kuralları’, Nelson Mandela kuralları dikkate alınmamış, ‘Silahların eşitliği’ ilkesi yok sayılmış, ‘taraflı’ ve objektif olmayan bir soruşturma yürütülmüş ve sonunda kovuşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilmiştir. Söz konusu 5271 sayılı CMK’nin 173/1 gereğince itiraz etmekteyiz. Savcılık makamının yazdığı kararı usule,  yasaya ve uluslararası hukuka aykırı nitelikler taşıdığından bozularak, soruşturmanın devamı yönünde karar verilmesini vekil olarak saygıyla talep ederiz.”

HABER MERKEZİ