HDK, HDP ve GÖÇİZDER’e yapılan polis baskınları ve gözaltı operasyonları protesto edildi. HDP’li milletvekili Sezai Temelli, “Buna seyirci kalan herkesi bu uykudan uyanmaya çağırıyoruz. Bu düzen değişmedikçe kimseye huzur yok. Demokrasi cephesi ve ittifakında buluşma zamanıdır” dedi.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) üyelerine yapılan gözaltılar HDK önünde protesto edildi. Açıklamaya HDK, HDP’li milletvekilleri Sezai Temelli, Musa Piroğlu, Dilşat Canbaz ve Tülay Hatimoğulları ile parti üyeleri, DBP, ÖHD, BEKSAV, Gölge Kültür Merkezi, MKM, DAD, ESP, SMF, SYKP, Devrimci Parti, Yeşil Sol Parti temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.
‘Mafya devleti yöntemi’
Açıklamada konuşan HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, polis baskınına ve gözaltılara tepki gösterdi. “Mafya devleti yöntemiyle kapılar kırılarak içeri girilmiş, içerisi tahrip edilmiş, bilgisayarlarına el konulmuş” diyen Demir, şunları söyledi:
Bu ilk defa olmuyor. Böylesi saldırılar defaatle gerçekleşti. Bu yöntem mafya devleti yöntemidir. AKP-MHP mafya devleti iktidarda ve onların iki dudakları arasından geçen sözler geçerli. Bugün HDK dışında Göç İzleme Derneği’nden de arkadaşlar gözaltına alındılar. Türkiye’de mültecilerin ve göçmenlerin uğradıkları haksızlıklar ve bunların kamuoyunda gündemleştirilmesi için çalışma yürüten pek çok arkadaşımız gözaltına alındı. Buranın basılmasının bir nedeni, ‘toplumsal kamuoyu üzerinde baskılar devam etsin, tüm sesler susturulsun, sindirilsin ve yan yana gelmesin’ siyasetinin açık göstergesidir.
‘Demokrasi ittifakında buluşma zamanı’
HDP Van Milletvekili Sezai Temelli ise operasyonu ‘OHAL düzeninin devamı’ olarak nitelendirerek, “HDP bünyesindeki bütün güçler olarak faşizme karşı mücadele etmeye ve direnmeye devam ediyoruz. Buna seyirci kalan herkesi de bu uykudan uyanmaya çağırıyoruz. Bu demokrasi değil! Buradan toplumsal ve siyasi barış çıkmaz, özgürlükler ve demokrasi çıkmaz. Bu düzen değişmedikçe kimseye huzur yok. Bu şiddet kapımızı çalıyorsa emin olun ki sıra herkese gelecek. Gelin hep birlikte dayanışma ile faşizme karşı mücadelemizi yükseltelim. Türkiye kamuoyuna çağrı yapıyorum: Demokrasi cephesi ve ittifakında buluşma zamanıdır. Bu barbarlığı ancak hep birlikte durdurabiliriz” ifadelerini kullandı.