İşçiler: Haklarımızı alana kadar direneceğiz

İşçiler: Haklarımızı alana kadar direneceğiz

İstanbul Kartal Meydanı’nda bir araya gelen işçiler, haksız ve hukuksuz şekilde işten atıldıklarına ve haklarının gasp edildiğine vurgu yaparak, direnerek kazanacaklarını belirtti.

Hakları gasp edilen veya işten atılan Sinbo, Carrefour, SML Etiket, Bayrampaşa ve Bakırköy Belediyesi işçileri yanı sıra Tur Assist ile Alba Plastik işçilerinin çağrısıyla 41 siyasi parti ve sivil toplum örgütü, Kartal Meydanı’nda “İşçi Emekçi Mitingi” düzenledi.

Miting için bir araya gelen kitle, Savarona Caddesi’nde mitig alanına geçmek üzere kortejler halinde yaptığı yürüyüş düzenledi.

Okunan basın açıklamasının ardından direnişteki işçiler mitingde söz aldı.

Sinbo işçisi Türker: Yoksulluğa mahkum edildik

İlk olarak konuşan Sinbo Direnişçisi Dilbent Türker, işçilerin yoksulluğa mahkum edildiğini söyledi.

Metal sektöründe toplu sözleşme görüşmelerinin başladığını belirten Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

Söz, yetki, kararın tamamen işçilerde olduğu bir süreci hep birlikte örgütlemek zorundayız. Biz işçilerde bir araya gelmeli ve haklarımız için birlikte hareket etmeliyiz. Sermaye düzeninin bizi hareketsiz bırakan baskı ve zorbalık altında tutan yasalarını bir kenara itmeli, işçi sınıfının mücadele yasalarıyla hareket etmeliyiz.

Carrefour işçisi Demirel: Bahaneyle işten atıldım

Carrefour işçisi Gülbin Demirel ise Carrefour’un kendisini, “küçülmeye gidiyoruz” bahanesiyle işten çıkardığını paylaştı.

Demirel, “Bugün onlar bir yandan atılmalar devam ederken bir yandan da işçi alımlarına devam ediyor. İŞKUR üzerinden alıyorlar. Bu işçiler sendikalı olamıyor. Bugün yapmak istedikleri şey bizleri asgari ücrete mahkum etmektir. Bizler kapitalistleri süpüreceğiz. Direne direne kazanacağız” sözleriyle tepki gösterdi.

Neo trend direnişçisi Doğan: Örgütlenmemiz gerekiyor

Neo trend direnişçisi Bilal Doğan de işçilerin işyerlerinde örgütlemesi gerektiğini belirtti.

Bu örgütlülük halinin gelişmediği takdirde işçilerin sömürüye açık hale geleceğine dikkati çeken Doğan, şunları söyledi:

Örgütlenmemizi fark ettiklerinde ise işten çıkarıyorlar. Bizleri korkutmaya çalışıyorlar. Direnen arkadaşlarımızın üstüne polis ve çeteleri üzerimize salıyorlar. Biz korkmayız. İşveren bizim direnemeyeceğimizi zannetti. Haklarımızı Alana kadar direneceğiz.

İGEKATDER Başkanı Aygün: Çekçeklerimiz yağmalandı

Daha sonra söz alan İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) Başkanı Mesut Aygün ise, geri dönüşüm işçileri olarak sokaklardan geldiklerini ifade ederek, devamında şunları söyledi:

Kirin, pasın arasından ekmeğin onuruyla kazananlar olarak aranızdayız. Artık yapacak bir işi olmayanların yaptığı işi meslek edinenler olarak buradayız. Derdimiz, kavgamız var. Sağlığımızı, yaşamımızı tehlikeye atarak yeni bir gelecek hayalini aradığımız çöplere göz koydu sermayedarlar ve onun koruyucusu devlet. Çekçeklerimiz yağmalandı. Ekmeğini çöpte kazanan yüzlerce göçmen işçi arkadaşımız gözaltına alınarak Tuzla Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi. Arkadaşlarımızın akıbetini hala bilmiyoruz. İstanbul Valiliği’ne, iktidara soruyoruz; Afgan arkadaşlarımız nerede? Topladığımız malları çok ucuza kendinize yakın şirketlere peşkeş çektiğinizi çok iyi biliyoruz. Hergün çekçeklerimiz alınarak çalışma hakkı tanınmayarak açlığa, sefalete sürükleniyoruz. Müslümanlığı ile övünen AKP iktidarı her gün milyonlarca insanın aç kalmasını sağlıyor. İşte sizin düzeniniz bu.

Miting alanda çekilen halay ardından son buldu.