İtalya’da ‘eşit işe eşit ücret’ yasası Temsilciler Meclisi’nden geçti

İtalya’da ‘eşit işe eşit ücret’ yasası Temsilciler Meclisi’nden geçti

İtalya’da kadınlara erkeklerden daha az maaş ödenmesine karşı hazırlanan eşit işe eşit ücret yasa tasarısı, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden geçti.

İtalya’da iş dünyasında kadınlar ve erkeklerin aynı maaşı almasına ilişkin, merkez soldaki Demokratik Parti’den milletvekili Chiara Gribaudo’nun öncülüğünde hazırlanan yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi.

“Eşit ücret yasası” olarak anılan yasal düzenleme, kadınların işgücüne katılımını ve şirketlerin kadınlarla erkeklere eşit maaş uygulamasını teşvik etmek amacıyla hazırlandı.

Tasarının geçmesini Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla kutlayan Chiara Gribaudo, “Temsilciler Meclisi, eşit ücret yasa tasarısını oybirliğiyle onayladı! Bunu, parlamento içinde ve dışında mücadele eden tüm kadınlara adıyoruz. Eşit iş, eşit ücret, eşitiz” ifadelerini kullandı.

Tasarının yasalaşması için parlamentonun diğer kanadı Senato’dan da geçmesi gerekiyor.

Tasarı yasalaşırsa işverenler, eşit işe eşit ücret politikası uygulayarak ve yükselme fırsatı açısından cinsiyetler arasındaki farkı azaltarak “cinsiyet eşitliği sertifikası” almaya hak kazanacak.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bu sertifikayı alan şirketlere sosyal güvenlik katkı payı indirimi gibi mali avantajlar sağlanacak.

50’den fazla çalışanı olan şirketler düzenli olarak personel raporu hazırlamak zorunda olacak. Bu raporların eksik ya da hatalı olduğu belirlenirse şirketlere para cezası verilebilecek.

Çalışan sayısı 50’nin altında olan şirketler ise bu raporu gönüllü olarak hazırlayarak teşviklerden faydalanabilecek.