Ana SayfaBilim ve TeknolojiEkosistem tehdit altında: Okyanuslar ve denizler sanılandan daha hızlı ısınıyor

Ekosistem tehdit altında: Okyanuslar ve denizler sanılandan daha hızlı ısınıyor

HABER MERKEZİ – Yapılan son araştırmaya göre okyanusların son 25 yıldaki ısınma hızı tahminlerin çok ötesinde. Bilim insanları, “Daha sıcak okyanuslar demek, daha az oksijen demek. Bu da ekosistemi tehdit eden bir durum” diyor ve BM’nin ‘Paris İklim Değişikliği Anlaşması’yla hedeflediği küresel ısınma seviyesinin artık mümkün olmayabileceğini vurguluyor.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre Dünya’yı küresel ısınmanın etkilerinden korumak sanıldığından daha güç olabilir.

Rapora göre Dünya, fosil yakıtlara karşı sanılandan daha savunmasız ve okyanuslar ile denizler önceki tahminlerden yüzde 60 oranında daha fazla ısınmış durumda.

Elde edilen sonuçlar neyi gösteriyor?

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (BMHİP) sera gazlarının yaydığı ısının yüzde 90’ının okyanus ve denizler tarafından emildiğini açıklamıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre son araştırma ise 25 yıldır her yıl küresel elektrik üretimi için gerekli olan ısının 150 katının okyanuslara gittiğini ortaya koydu. Bu oran, eski tahminlerin yüzde 60 üzerinde.

Araştırma sonuçları hem üretilen aşırı ısının, hem de bu ısının ne kadarının okyanuslara gittiğinin net biçimde anlaşılmasını sağlamış durumda.

Sonuçları neler?

Okyanuslara giden aşırı ısı, küresel sonuçları olan etkiler yaratıyor.

Princeton Üniversitesi’nden Laure Resplandy, “Daha sıcak okyanuslar demek, daha az oksijen demek. Bu da ekosistemi tehdit eden bir durum” diyor.

Bir diğer etki de ısınan okyanusların küresel su seviyesini sanılandan daha hızlı bir biçimde yukarı çekmesi.

Resplandy, “Paris İklim Değişikliği Anlaşması ile ortaya konan hedefleri yakalamak sandığımızdan da zor” uyarısında bulunuyor.