Bingöl’de binlerce kişi, eksi 10 derece sıcaklığa rağmen Newroz ateşini tutuşturmak için bir araya geldi.
Bingöl merkezde soğuk havaya rağmen binlerce kişinin katılımıyla coşkulu bir Newroz kutlaması yapıldı.
Yurttaşla sabahın erken saatlerinde Hastane Caddesi’ne akarken, kadınların birçoğunun yöresel kıyafetlerle kutlamalara katıldığı görüldü. Her geçen dakika kalabalıklaşan kitle, uzun bir süre halay çekti.
Kutlamalarda konuşan HDP Urfa Milletvekili Nimettullah Erdoğmuş, Newroz’un tarihsel önemine değinerek, Kürt kültürü açısından önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.
Erdoğmuş, Kürtlerin kültürsüz bir yaşamı asla kabul etmeyeceğine vurgu yaparak, Dilimiz ve inancımız özgür olsun diyoruz. Kültürümüz de özgür olsun, kardeşçe birlikte omuz omuza bir hayat sürdürelim” dedi.
Kitle alana sığmadı
Sonrasında Newroz ateşi yakıldı. Barış Annesi Hakife Serinyel ile partililer Newroz ateşini tutuşturdu.
Binlerce kişi, sanatçılar Nurcan Değirmenci ve Hivda Gökel’in seslendirdiği şarkılarla doyası eğlendi. Alanın kitleye dar gelmesi nedeniyle gençler, duvarlara çıkarak, Newroz coşkusuna ortak oldu.