Elazığ’da Newroz kutlanmasına valilik tarafından izin verilmemesi üzerine HDP binası önünde bir araya gelen yurttaşlar, uzun bir süre halaya durdu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elazığ İl Örgütü, İstasyon Meydanı’nda yapmak istedikleri Newroz kutlamasına valilik tarafından izin verilmemesi üzerine parti binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda partilinin yanı sıra HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit de katıldı.
HDP Elazığ İl Eşbaşkanı Ali Yıldırım, yasağa tepki göstererek, “Valilik engellemesini kabul etmiyoruz ve baskılara karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.
HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, “Siz kimsiniz ki bize Newroz’u yasaklıyorsunuz? Valiliğin amacı nedir? Vali ve emniyeti rahatsız eden şey nedir?” diye sordu.
Konuşmaların ardından açıklamaya katılanlar, zılgıt ve alkışlar eşliğinde uzun bir süre Newroz halayına durdu.