Bu kez İran askerleri sınır ticareti yapan gençlere ateş açtı: Bir ölü

Bu kez İran askerleri sınır ticareti yapan gençlere ateş açtı: Bir ölü

HABER MERKEZİ – Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yaşayan ve sınır ticareti yapan köylülere İran askerleri tarafından açılan ateş sonucu Haşem Tilaver adlı genç yaşamını yitirdi. Diğer dört kişi ise gözaltına alındı.


Türkiye-İran sınırında bulunan Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Kızılkaya köyünde sınır ticareti yapan köylülere İran askerleri tarafından ateş açıldığı, bunun sonucunda Haşem Tilaver’in yaşamını yitirdiği bildirildi.
Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre İran’dan önceki gece Türkiye’ye geçmeye çalışan gençlere sınırda ateş açıldı.
Haşem Tilaver adlı genç ağır yaralandı. Saatlerce yaralı halde bekleyen Tilaver, sağlık ekiplerinin bölgeye ulaşmasının ardından hastaneye götürülmek üzere ambulansa bindirildi.
Ajans, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde Tilaver’i alan ambulansın bu kez de yolu şaşırarak başka bir noktaya gittiğini ve saatler sonra hastaneye varıldığını belirtti.
Tilaver’in yolda yaşamını yitirdiği aktarılırken, sınır ticareti yapan diğer gençler Yunus Tilaver, Samet Tilaver, Yusuf Yiğit ve Nevzat Yiğit de İran askerleri tarafından gözaltına alındı.
Haşem Tilaver’in cenazesi İran’ın Çaldıran kentinde bekletilirken, İranlı yetkililer cenazenin yarın teslim edileceğini bildirdi.
Tilaver ailesinin yarın sabah İran sınırına giderek Türkiye’ye teslim edilecek cenazeyi alması bekleniyor.
Gözaltına alınan gençlerin durumunun ise daha sonra netleşeceği belirtildi.


Hakkari’de askerler köylülere ateş açtı, bir çocuk yaşamını yitirdi