Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hakaret içeren açıklamasına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Türkiye halkları artık hakaret ve küfreden bir cumhurbaşkanı istemiyor. Herkesin yüzünü HDP’ye dönmesinin zamanı gelmiştir” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla dayanışma yemeği düzenledi. Mezitli ilçesinde bulunan bir restaurantta düzenlenen etkinliğe çok sayıda kişi katıldı.
Etkinlikte konuşan Pervin Buldan, zor zamanlardan geçtiklerini ve bu zor zamanlarda direnmenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, en fazla ihtiyaç duydukları şeyin birlikte mücadele olduğunu söyledi.
HDP’nin üçüncü yol siyasetini hayat geçiren bir parti olduğunu ifade eden Buldan, Türkiye siyasetinin zor döneminde üçüncü yolun önemine vurgu yaptı. Ülkeyi yönetenlerin Türkiye’yi çıkmaza soktuklarını kaydeden Buldan, “Rehine politikasını devreye koydukları ve demokratik siyasete darbe vurdukları bir dönem yaşıyoruz. İktidar dışında tüm siyaseti baskılamaya, şiddete, her gün hakaret eden, kutuplaştıran, insanları baskılayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Gezinin yıldönümünde ‘AKP’yi istemiyoruz’ diyenlere nefretle topluma hakaret eden bir cumhurbaşkanı gördük. Ben insan olarak söylemekten utanırım. Türkiye halkları artık hakaret ve küfreden bir cumhurbaşkanı istemiyor” ifadelerini kullandı.
‘Müzakere ortaklığına ihtiyaç var’
Ülkenin kardeşliğe ve nefret dilini bir yana bırakan bir yönetime ihtiyaç duyduğunu söyleyen Buldan, şunları dile getirdi:
Cumhurbaşkanının bugün yaptığı konuşma sadece kadınlara yapılmadı, tüm Türkiye halklarına yapıldı. Türkiye halklarından özür dilemeye davet ediyoruz. Seçim kazanmak için devreye savaş ve tecrit politikası koyan bir iktidarla karşı karşıyayız. Onun karşısında duran muhalefet bloğu da cesaretli duruş sergilemiyor. Barış ve eşitlik adına cezaevinde olan bütün arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşması için muhalefet partisini mücadele ortaklığına davet ediyorum. Bir kazanım olacaksa bu mücadele ve direnişle olur. Bir müzakere ortaklığına ihtiyaç var. Bize katılın. Ülkenin temel meseleleri üzerinden oy siyaseti yapan bir iktidar ülkenin sorunlarını çözmez, daha fazla büyütür. Biz bunu eşitlik için bedel veren halklarımız için, onuru için yaşamını feda edenler için istiyoruz. Kürt sorunun demokratik çözümü için istiyoruz.
‘Herkes yüzünü HDP’ye dönsün’
Herkesin yüzünü HDP’ye dönmesinin zamanı geldiğini söyleyen Buldan, “Ortak direniş ve mücadele kararlılığıyla yol alacak herkes bize inansın, güvensin. Herkesin yüzünü HDP’ye dönmesinin zamanı gelmiştir. Bu ülkeyi bu hale getirenler, Kürtler kazanmasın diye savaş ve tecrit politikasını devreye koydu. Batmış olan ekonominin daha da battığı bir ülke. Barışa olan ihtiyacı her yerde her daim söylemek boynumuzun borcu. Ülke kaynaklarının savaşa aktarılması ile ülkeye vereceği zararı görüyoruz. Biz HDP olarak bunlara asla prim vermeyiz” diye konuştu.