Dengbej Şakiro’nun ölüm yıl dönümü için İstanbul’da yapılan anma etkinliği düzenlendi. Yoğun ilgi nedeniyle etkinliğin yapıldığı salon yetersiz kaldı.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Gölge Kültür Sanat Merkezi (GKSM) ile birlikte Dengbej Şakiro’nun ölüm yıl dönümüne ilişkin Bakırköy’de bulunan Cem Karaca Kültür Merkezi’nde anma etkinliği düzenledi.
Sanatçı Devrim Demir’in sunuculuğunu yaptığı anma gecesine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yazar Murathan Mungan, Dengbej Şakiro’nun ailesinden Tefik Deniz, Şakiro’nun dengbej arkadaşları, dengbej Kazo, dengbej Zahıro, dengbej Xeni, dengbej Mihemede Beyro, siyasi parti üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi salonu doldurdu. Salonda boş koltuk bulamayan seyirciler, koridor aralarına oturdu.
![](https://gazetekarinca.com/wp-content/uploads/2022/06/murathan-mungan-300x200.jpg)
Mungan: Kadir bilmek önemli
Gecede ilk söz alan yazar Murathan Mungan, “Vicdan kaybının, adalet kaybının, hakkaniyet kaybının ve vefa kaybının çokça yitirilmiş olduğu bu dönemde, kadir bilmek önemli. Kaygın bu denli yaşandığı bu dönemde böyle bir gece düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Dengbej geleneğini ananları kutluyorum” dedi. Cezaevindeki tutukluları değinen Mungan, “Mevcut iktidarın zindanlarda rehin tuttuğu arkadaşlarıma selam ediyorum” diye belirtti.
Anma gecesinde daha sonra GKSM’nin tiyatro ekibi Şakiro’yu perde arkasında canlandırarak, Şakiro’nun söylediği “Keke Xeyasettin” kilamını seslendirdi. Canlandırma seyircilerin büyük beğenisini topladı.
Sanatçılardan geceye mesaj
Kürt sanatçıları ve yazarları Ömer Güneş, İbrahim Şahin, Hozan Maruf, Hozan Şemdin anmaya videolu mesaj yolladı. Ciwan Haco’nun yazılı olarak anmaya gönderdiği mesaj okundu.
Şakiro’nun dengbej arkadaşları, Dengbej Kazo, Dengbej Zahıro, Dengbej Xeni, Dengbej Mihemede Beyro, Şakıro’yla tanışmalarını ve onunla yaşadıkları anıları anlattı. Dengbejler, daha sonra kilamlar seslendirdi.
Şakiro’nun hayatıyla ilgili sinevizyon gösterimi ardından Şakiro’nun kardeşi Teyfik Deniz, halkın Şakiro’yu kendisinden daha iyi tanıdığını söyledi. Şakiro’nun herkes taraftan tanındığını ve sevildiğini belirten Deniz, daha sonra Şakiro adına bestelediği kilamı seslendirdi.
Dengbej divanı kuruldu
Anma gecesinin sonunda Dengbej divanı kuruldu. Divanda, Dengbej Saliha, Dengbej Hediye, Dengbej Eylül Nazlıer, Dengbej Erhan Kaya, Kürtler tarafından bilinen ve dinlenen kilamları seslendirdi.
Anma, seyirciler tarafından büyük beğeni topladı.