“Uygun pozisyon bulunmadı” gerekçesiyle işten atılan Enerjisa işçileri, taleplerinin karşılanmaması halinde Sabancı’lara ait tüm işyerlerini eylem alanına çevireceklerini ifade etti.
Elektrik dağıtım şirketi Enerjisa’nın işten çıkardığı işçilerin başlattığı direniş sürüyor.
Ülkenin birçok kentinden gelen işçiler, Ankara’da bulunan Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde işten çıkarmaları protesto etti.
İşten çıkarılan ve çoğunluğu Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Elektrik, Gaz, Su, Baraj Çalışanları Sendikası’na (Enerji-Sen) üye olan ve işlerine geri dönmek isteyen işçiler, talepleri karşılanmazsa Sabancı’ya ait tüm işyerlerini eylem alanına çevireceklerini söyledi.
Mezopotamya Ajansı’na konuşan işçilerden Mehmet Oğuz, Zonguldak Ereğli’de çalıştığı işten 23 Mart’ta “performans yetersizliğinden kaynaklı uygun pozisyon bulunmadığı” gerekçesiyle atıldığını söyledi.
İşten atılma gerekçesinin doğru olmadığını belirten Oğuz, şunları söyledi:
Bu duruma dur demek için Zonguldak’tan buraya arkadaşlarıma desteğe geldim. Ben zannetmiyorum performansım yetersiz. 2006’dan 2022’ye kadar uygun pozisyon buldular da 23 Mart’a kadar mı uygun pozisyon bulunmuyor. Asıl gerekçe sendikal faaliyetlere katılmam. Sendika en yasal hakkımız. Bundan sonraki mücadelem işe dönüş mücadelesi olacak. Bütün haklarımı gerek hukuki yollardan gerek eylemle almaya çalışacağım. İşimize geri dönene kadar bu işin peşini bırakmayacağız.
‘Hiçbir yere gitmiyorum’
İşçilerden Mehmet Ali Çindere de, “2005’ten beri Enerji İş kolunda çalışıyorum. 25 Mart’ta İş akdim 04 koduyla (Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinin İşveren Tarafından Haklı Sebep Bildirilmeden Feshi) haksız yere işten atıldım. DİSK Enerji-Sen’e üye olduğum için ve bunun sonucunda iş akdim feshedildi. İşimi geri istiyorum. Mücadelem işimi geri alana kadar devam edecek, gerekirse işimi geri alana kadar buraya çadır kuracağım, hiçbir yere gitmiyorum” dedi.
‘İşverenin amacı artan maliyetini daha az personelle iş yapmak’
DİSK Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin ise işten çıkarmaların asıl sebebinin 8 ay önce TİS sözleşmesine karşı başlatmış oldukları tepki ve sendikal üyelik olduğunu vurguladı.
TİS sözleşmesi gereği işverenin yapması gereken zam oranını yüzde 40’lara gelince maliyet düşürmek için işçileri işten atıldığını söyledi.
İşverenin daha az işçiyle daha fazla iş yükü bindirerek gelir seviyesini yükseltmeyi amaçladığını söyleyen Keskin, “Diğer sendika üyeleri arasında ayrım yapmaksızın işten atmaya başladı. Sarı sendikanın işçilerine sahip çıkmaması üzerine biz sahip çıkmaya başladık. Enerji-Sen’e yönelik bir saldırı gibi gözükse de işverenin burada tek amacı; artan maliyetini daha az personelle iş yapmak” dedi.
İşten çıkarılan işçilerin en az 12 yıldır bu kurumda çalıştığını kaydeden Keskin, şöyle devam etti:
İş yetişmediği için gece gündüz mesai yapan arkadaşlarımız var. ‘Size uygun pozisyonda iş bulamadık’ diyerek uygun pozisyonda çalışan arkadaşlarımızın sözleşmesi tek taraflı feshedildi. Burada sendikaya karşı değil de işçilerin sendikaya yönelik tercihlerine karşı bir hamle yapıldı. Asıl amaç; işçileri kendi seçtikleri sendikayla çalışmaya mahkûm bırakmak. İşçileri kölelik koşullarında çalıştıracak biçimde adım atmaya çalışıyorlar.
‘Mücadelemiz sonuna kadar sürecek’
İşten atılan işçilerle koordineli bir şekilde örgütlenme faaliyetine devam edeceklerini belirten Keskin, şunları söyledi:
İşçilerin dilediği ve özgürce sendika seçme hakkını kullanabilmesi, işçilerin üzerindeki iş yükünün hafifletilmesi, mobbinglerin kaldırılması ve insanca yaşayacak koşulların sağlanması gerekiyor. İlk acil talebimiz ise 24 saat içerisinde atılan tüm arkadaşlarımızın işlerine derhal iade edilmesi. Taleplerimiz karşılanmazsa Sabancı’ya bağlı tüm şirketlerin hepsi birer eylem alanına dönüşecek. İşçi arkadaşlarımız direnme iradesini ortaya koydukları süreç içerisinde biz sendika olarak her zaman onların yanında olacağız, onlarla bu mücadeleyi arkadaşlarımız iş başı yapana kadar devam edecek, hukuki süreç de başlatıldı ama fiili ve meşru mücadele hakkımızı da işçilerle beraber sonuna kadar sürdüreceğiz.