‘Mardin Belediyesi’ne AKP’lilerin referansı ile işçi alındığı doğru mudur?’

‘Mardin Belediyesi’ne AKP’lilerin referansı ile işçi alındığı doğru mudur?’

ANKARA – HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, DBP’li Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün görevden alınarak tutuklanmasının ardından yerine kayyum olarak atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman tarafından gerçekleştirilen işten çıkarılmaları ve “AKP il ilçe örgütlerinin başkanlarının referansı ile yapılan işçi alımlarına” dair iddiaları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı iken 16 Kasım 2016 tarihinde görevinden alınan ve DBP’li Ahmet Türk’ün yerine 17 Kasım tarihinde Mardin Valisi Mustafa Yaman kayyum olarak atanmıştı.

Görevinden uzaklaştırılan Ahmet Türk, 21 Kasım tarihinde  gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Ahmet Türk’ün yerine kayyum olarak atanan Yaman’ın, göreve başlamasının ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bazı birimleri kapatılırken, birçok işçinin de işlerine son verilmişti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, son olarak “AKP il ve ilçe başkanlarının referansı ile işe alımların yapıldığı” iddiası ile gündeme gelmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ali Atalan, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesi ile Mardin Belediyesi’nde yaşananları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

HDP’li Ali Atalan’ın sunduğu soru önergesinde şu sorulara yer verildi:

Mardin Büyükşehir ve ilçe belediyeleri bünyesinde kaç birim/kurum kapatılmıştır? Bu birimler/kurumlar hangileridir?

Kurumların kapatılma gerekçesi nedir?

Belediyeler bünyesinde çalışan kaç işçinin sözleşmesi feshedilmiştir?

Mardin Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden kaç belediye işçisi işten çıkarılmıştır?

Sözleşmelerin feshedilmesinin ve işten çıkarmaların yasal gerekçeleri nelerdir?

Mardin Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde sözleşmesi yenilenmeyen kaç işçi vardır? Sözleşmelerin yenilenmeme gerekçesi nedir?

Birimlerin/kurumların kapatılması, işçilerin sözleşmesinin yenilenmemesi ve işten çıkarılan işçiler hakkında karar verilirken belediye meclislerinin onayları alınmış mıdır?

Mardin Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde işe alınan kişilerin, AKP Mardin il veya ilçe başkanlarının referansı ile alındığı şeklindeki söylentiler doğru mudur?