‘Siyasi cinayetler’ iddiasına soruşturma

‘Siyasi cinayetler’ iddiasına soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Siyasi cinayetler işlenebileceği” iddiaları ile ilgili resen soruşturma başlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta Mersin gezisinde gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Siyasi cinayetler konusunda kaygılarım var” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun ardından çok konuşulacak bir iddia da İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın’dan gelmişti. Aydın, “Bizim de aldığımız suikast duyumları var” demişti.

Siyasi gündemi bir anda değiştiren bu sözler hakkında birçok yorum yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise bu sabah bazı siyasetçilerin basın organlarına yansıyan “siyasi cinayetler işlenebileceği” iddialarıyla ilgili resen soruşturma başlattı.

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tartışma yaratan, “Dur bakalım daha başınıza neler gelecek” ifadesi için şu değerlendirmeyi yapmıştı; “Gerilimden kaçınmak lazım. Karşı taraf gerilimi tırmandıracaktır. Çok daha sert bir ortamda siyaset yapmayı nasıl sağlayabiliriz, onun arayışına girecektir ama ben şundan eminim eğer iş belli grupların ellerine silah alıp, belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse, bir gerilim olmaz. Siyasi cinayetler… Böyle kaygılarım var. Erdoğan’ın bizzat kendi ifadeleridir. ‘Dur bakalım daha başınıza neler gelecek’ dedi.”

 

HABER MERKEZİ