Çavuşoğlu’ndan Suriye mesajı: Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz

Çavuşoğlu’ndan Suriye mesajı: Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de ABD ve Rusya’nın verdikleri sözleri tutmadıklarını belirterek, “Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’ye yeniden bir askeri operasyon düzenlemesi olasılığıyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya’nın yapılan mutabaklara uymadıklarını, Türkiye’nin ne gerekiyorsa yapacağını açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, son zamanlarda Suriye’nin Kuzeydoğusu’nda kendilerine karşı saldırılar yapıldığını öne sürdü.

‘ Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz’

Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSM) hedef alan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattıktan sonra da diğer Suriye’nin kuzey doğu bölgesindeki harekatlarımızda da Amerika ve Rusya’yla bir mutabakata varmıştık. Her iki ülke de bu bölgedeki teröristleri en az 30 kilometre güneye çıkaracaklardı. Rusya da Tel Rıfat ve Münbiç’teki YPG güçlerini bu bölgelerden uzaklaştırma sözünü tutmadı. Dolayısıyla son yapılan saldırılarda, bu bölgede sivillere yönelik ve bize yönelik saldırılarda da Rusya’nın da ABD’nin de sorumluluğu var. Çünkü sözlerinde durmadılar. Şimdi bunlar sözlerinde durmadığına göre, bu teröristler burada olduğuna göre ve saldırılarını artırdığına göre bizim de yapmamız gereken, kendi göbeğimizi kendimiz kesmektir. Biz de gerekeni yapacağız, bu bölgelerden bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.

Erdoğan’dan Suriye mesajı: Gereken adımları atacağız

HABER MERKEZİ