Ana SayfaBilim ve TeknolojiEnseladus’ta yaşam ihtimali arttı

Enseladus’ta yaşam ihtimali arttı

HABER MERKEZİ – Bilim insanları, Satürn’ün uydusu olan Enseladus’ta yaşam ihtimalinin arttığına işaret eden keşiflerde bulundu.

Bilim insanları, Satürn’ün altıncı en büyük uydusu olan Enseladus’ta kompleks karbon bazlı moleküller buldu.

Bu yapılara daha önce yalnızca Dünya’da ve bazı meteorlarda rastlanmıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre moleküllerin, uydunun merkezinde bulunan sıcak kayalar ile donmuş yüzeyin altında yer alan okyanusun etkileşimi sonucu oluştuğu tahmin ediliyor.

Bu başlı başına bir yaşam belirtisi olmasa da karbon temelli kompleks moleküllerin varlığı Enseladus’ta yaşamın var olma ihtimalini artırıyor.

Enseladus’ta hayat var mı?

“Bu büyük moleküller genellikle yüzlerce atomdan oluşuyor” diyen araştırmayı yayınlayan Dr. Frank Postberg, şunları söylüyor:

“Böylesi moleküller ilk defa Dünya dışında sudan oluşan bir gezegende görülüyor. Dünya’da bu moleküller biyolojik olarak yaratılıyor ama Enseladus’takilerin başka şekilde ortaya çıkmış olma ihtimali de var.

“Bu moleküller hayatın var olması için bir şart. Fakat şu anda bunların biyolojik olarak mı yaratıldığını, uyduda prebiyotik bir kimyasal süreç veya yaşam olup olmadığını söyleyemeyiz.”

Sırada ne var?

Şu an yeryüzünde bu tür moleküllerin biyolojik olarak yaratılıp yaratılmadığını tespit edecek teknolojiler bulunuyor.

Dr. Postberg “Mantıklı olan bir sonraki adım, Enseladus’ta kısa süre içinde, bu göreve özel tasarlanmış bir araçla tekrar giderek orada hayat olup olmadığını tespit etmek” diyor.

Yaşam için neye ihtiyaç var?

  • Sıvı haldeki su
  • Enerji
  • Karbondan oluşan organik bileşikler
  • Karbon, hidrojen, nitrojen, oksijen, fosfor ve sülfür gibi belli elementler

Enseladus’ta sülfür ve fosfor izine henüz rastlanmasa da geri kalan tüm maddeler uyduda bulunuyor.