Ana SayfaGüncelHedefte şimdi de ‘eş başkanlık’ var: Unvanın kullanımına 2 yıl hapis

Hedefte şimdi de ‘eş başkanlık’ var: Unvanın kullanımına 2 yıl hapis

HABER MERKEZİ – DBP’li 106 belediyeden 34’üne kayyum atayan hükümet, şimdi de ‘eş başkanlık’ unvanı için harekete geçti.

Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 106 belediyeden 34’üne kayyum atayan hükümetin hedefinde şimdi de ‘eş başkanlık’ var.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla valiliklere gönderilen yazıda, “belediyelerde eş başkanlık tabiri ve unvanının kullanılmasının Türk Ceza Kanunu’nun ‘Kamu görevinin usulsüz üstlenilmesi’ suçunu oluşturacağı” ifade edildi.

Cumhuriyet’in haberine göre yazıda, eş başkanlar hakkında ‘3 aydan 2 yıla kadar’ hapis cezası verilmesi için idari ve cezai süreçlerin başlatılması talimatı verildi.

Yazıda ayrıca, ‘eş başkanlar’ imzası ile belediyelerden kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıların işleme konulmadan iade edilmesi gerektiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Soylu’nun, 81 il valiliği, kamu kurum ve kuruluşlarıyla merkez ve merkeze bağlı belde, belediye başkanlarına 11 Kasım’da yolladığı yazıda, Siyasi Partiler Yasası’nın 15’inci Maddesi’ne de atıf yapılarak şöyle dendi:

Mevzuatımızda eş başkanlık tüzüklerde yer almak ve iki kişiden fazla olmamak kaydıyla, eş genel başkanlık adıyla yalnız siyasi partiler için düzenlenmiştir. Ancak mevzuatımızda belediye ve diğer mahalli idarelerde eş başkanlıkla ilgili bir düzenleme yapılmamıştır. Mahalli idarelerin organları ise kanunlarda açıkça sayılmış, eşbaşkanlık adı altında bir organ ya da kadroya yer verilmemiştir.

Previous post
Ünlü soul ve funk şarkıcısı Sharon Jones hayatını kaybetti
Next post
Foça imara açıldı: Antik kalıntıların bulunduğu kent tehdit altında