“AB’den Türkiye’ye mali yardımlarda yüzde 75 kesinti”

“AB’den Türkiye’ye mali yardımlarda yüzde 75 kesinti”

HABER MERKEZİ – Almanya medyası, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye 2020 için öngörülen mali yardımlarda yüzde 75 oranında kesintiye gideceğini yazdı. Kararın gerekçesi ise Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik askeri operasyonu ve Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri.


Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’ye 2020 yılı için öngörülen mali yardımları azaltacağı belirtildi.
Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelerin haberinde, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Avrupa Parlamentosu’na konuyla ilgili bir mektup gönderdiği aktarıldı.
Gazetelerin söz konusu mektuba dayandırdığı habere göre, Borrell, Türkiye’ye bu yıl tahsis edilecek mali yardımın öngörülenden yüzde 75 az olacağını ifade etti.
Borrell, bu karara gerekçe olarak ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama faaliyetleri ile Suriye’nin kuzeydoğusuna Ekim 2019’da başlattığı askeri harekatı gösterdi.
Funke Medya Grubu’nun haberine göre Borrell, Türkiye’ye yapılan yardımların 2017 yılından bu yana toplam 1,2 milyar euro azaltıldığına da dikkat çekti.
Türkiye ile varılan mülteci mutabakatı çerçevesinde ülkeye yapılan yardımlarda ise herhangi bir kesintiye gidilmediği belirtildi.
Avrupa Birliği Komisyonu’na göre, Türkiye bu yıl Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) programı çerçevesinde AB’den sadece 168 milyon euro alacak.
Komisyon, bu yardımın 150 milyon eurosunun demokrasi ve yargı alanlarındaki reformlar, 18 milyon eurosunun ise kırsal gelişme için ayrıldığını açıkladı.


DW Türkçe‘den derledik.