Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi eylemcileri için söylediği “sürtük” sözüne tepki gösteren İYİ Parti Genel Bakanı Meral Akşener, “Yazıklar olsun. Hani nerede hürriyet, nerede insan hakları. Millet artık senin gerçek yüzünü gördü” dedi.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi eylemlerine destek verenlere yönelik kullandığı “sürtük” ifadesine tepki gösterdi.
‘Sen yeminini bozdun’
Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiğinde ettiği yemini hatırlatan Akşener, şunları dile getirdi:
Büyük Türk milleti AK Parti iktidarı nezdinde bir gün hain bir gün terörist bir gün nankör bir gün şükürsüz oluyor. Bu aziz millete çürük ve sürtük dendi. Bu hakareti denize dökülüşünü unutamayan bir Yunanlı etmedi bu hakareti geçmiş yenilgisinin karın ağrısını taşıyan bir İngiliz de etmedi, bu hakareti bu ülkenin cumhurbaşkanı etti. Yazıklar olsun! Bak sayın Erdoğan sen bu ülkenin cumhurbaşkanı seçildiğinde bir yemin ettin. Hani nerede senin yeminin? Hani nerede hürriyet, nerede insan hakları, nerede adalet, nerede Atatürk ilke ve inkılapları? Sen yeminini bozdun! Üstelik ilk defa da değil çok uzun zaman önce bozdun. Kibrinin esiri olup hakikate kör olurken bozdun. İktidar sarhoşu olup gazi meclisimizi vesayetin altına alırken bozdun. Yani 2017 referanduma giderken aziz Türk milletine yalan söyleyerek bozdun.
‘Millet senin gerçek yüzünü gördü’
Birleştireceğine, nefret saçandan Cumhurbaşkanı olmaz! Milletin namusunu koruyacağına, namusa dil uzatandan, Cumhurbaşkanı olmaz! Devletin varlığına sahip çıkacağına, kendini devlet yerine koyandan, Cumhurbaşkanı olmaz! Ez cümle sözünden dönenden, yeminini bozandan, emanete hıyanet edenden Cumhurbaşkanı hiç olmaz! Aziz Türk Milleti, artık senin gerçek yüzünü gördü.
TÜİK’e eleştiri
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon sepeti içerisindeki maddeleri açıklamama kararı almasını da eleştiren Akşener, “Yani kendisini, bu ülkenin vatandaşına karşı değil, sadece Sayın Erdoğan’a karşı sorumlu hissediyor. Bu vesileyle, bu rakamları belirleyen zevata, bir çift sözüm var: Açıkladığınız rakamlar, işçinin, memurun, emeklinin, maaş zammını belirliyor. Ay sonunu getiremeyen insanlarımızın vebali boynunuzda. Gelin, iki cihanınızı da karartmayın. Gelin, bu milletin ahını, daha fazla almayın. Ya görevinizi hakkıyla yapın ya da millete karşı sorumluluğunuzun farkındalığıyla, o görevlerden, devlet insanı vakarıyla, şerefinizle ayrılın” diye konuştu.
Nebati’ye: Bostan korkuluğu musun?
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamalarına tepki gösteren Akşener, şu değerlendirmede bulundu:
Nebati Bakan çıkıp ‘Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç, üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyor’ diyor. Böyle bir rezalet olabilir mi? Böyle bir pişkinlik olabilir mi? Yokluğa, yoksulluğa mahkûm ettiğiniz insanlarımızla bir de utanmadan dalga mı geçiyorsunuz? ‘Dar gelirli hariç, diğerlerinin işleri yolunda’ ne demek? Dar gelirli vatandaşlarımızı vatandaştan saymayan, böyle bir umursamazlık olabilir mi? Siz nesiniz o zaman? Bostan korkuluğu mu? Bu sistem, sizin tercihiniz değil mi? Uçacak dediğiniz Türkiye, böyle mi uçacak?