Ana SayfaGüncel‘Yol genişletme çalışmaları’ için 7 bin yıllık Araklı Höyüğü yok edildi

‘Yol genişletme çalışmaları’ için 7 bin yıllık Araklı Höyüğü yok edildi

HABER MERKEZİ – Isparta’da Şarkikaraağaç-Beyşehir karayolu üzerinde yürütülen ‘yol genişletme çalışmaları’ sırasında, toprağın alt katmanının Neolitik Çağ’dan, üst katmanının ise Bizans’tan kalıntılar barındırdığı 7 bin yıllık Araklı Höyüğü yok edildi. Çalışmalar sırasında insan kemikleri, mezarlar ve yazılı taşlar bulunması sonucu bölgeye gelen Isparta Yalvaç Müze Müdürü Abdülbari Yıldız, Araklı Höyüğü’nün yok edilmesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Isparta’da Şarkikaraağaç-Beyşehir karayolu üzerinde ‘yol genişletme ve kazı çalışmaları’ yürütülüyordu.

Antalya Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü, ilgili kurum görüşü olmadan ihaleye çıktı.

İhaleyi kazanan firma, bölgedeki en önemli tarihi değer olan 7 bin yıllık Araklı Höyüğü’nü yaptığı kazı çalışmalarıyla yok etti.

Hürriyet’in haberine göre iş makineleriyle yol çalışmasını yürüten görevliler, höyüğün içinde ve çevresinde dozerlerle 3-4 metrelik çukurlar açtı.

Kepçelerle höyükten çıkarılan toprak ise kamyonlara yüklenerek çevredeki boş arazilere atıldı.

Neolitik çağa ilişkin eserlerin bulunduğu höyük yok edildi

Bir süre sonra toprağın içindeki insan kemikleri, mezarlar, yazılı taşlar ve çiniler fark edildi.

Bölgeye çağırılan Isparta Yalvaç Müze Müdürü Abdülbari Yıldız, kazı çalışmalarının hemen durdurulmasını istedi.

Kazı ile ilgili resmi bir rapor hazırlayan Yıldız, tahribatın boyutlarını uzman sanat tarihçilerin görüşüyle birlikte Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderdi.

Suç duyurusunda bulunuldu

Neolitik çağa ilişkin eserlerin de bulunduğu höyükte kazı ve yarma çalışması yapıldığını öğrenen kurul, bölgede detaylı inceleme başlattı.

İncelemelerde toprak altından çıkan bütün eserlerin parçalandığı tespit edilerek içerisinde kamu görevlilerinin de bulunduğu 19 kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Isparta Yalvaç Müze Müdürü Abdülbari Yıldız, höyüğün tamamen yok edilmesi ile ilgili şöyle konuştu:

Karayolları ‘Yeni yol yapmıyoruz yol genişletiyoruz’ gerekçesiyle kurum görüşü almadan ihaleye çıkmış. Söz konusu firma da ‘Nasıl olsa tüm kurum görüşleri alınmıştır’ diyerek normal tepeymiş gibi höyüğü parçalamış. Biz çalışmaları durdurduk ve suç duyurusunda bulunduk. İçerisinde tarihi eserler bulunan toprak yığınları kepçelerle yol kenarına saçıldı. Dozerlerle bütün tarih kaldırılmış, 3-4 metrelik çukurlar açmışlar. Hiçbir şey kurtaramadık. Oysaki burası çok önemli bir bölge. Üst taraf Bizans, en alt tabaka 7 bin yıllık tarihi içinde barındırıyordu. Çok önemli tarihi bilgi ve belgeler çıkabilecek bir alandı.

İzin almadan kazı yapmakla suçlanan Antalya Karayolları 13. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, “Konu yargıya intikal etti. Bu nedenle herhangi bir açıklama yapma gereği duymuyorum. Ancak kurum olarak bu olayda ihmalimizin olmadığını düşünüyorum” dedi.