Ana SayfaDünyaRoma’da ırkçı bilim insanlarının isimleri sokaklardan silinecek

Roma’da ırkçı bilim insanlarının isimleri sokaklardan silinecek

HABER MERKEZİ – Roma’da faşist rejim döneminde ırkçı yasalara dayanak olan “Irk Manifestosu”nu imzalayan bilim insanlarının adlarının verildiği sokak isimleri değiştirilecek.

İtalya’nın başkenti Roma’da faşist rejim döneminde ırkçı yasalara dayanak olan “Irk Manifestosu”nu imzalayan bilim insanlarının isimleri verildikleri sokaklardan birer birer silenecek.

Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, 1938 tarihli Irk Yasaları’nın 80. yıldönümü vesilesiyle bu yıl içinde sokak isimlerinin değiştirileceğini açıkladı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre Yahudilerin İtalyan vatandaşlığından atılmasına ve toplama kamplarına gönderilmesine yol açan Irk Yasaları ile ilgili bir belgesel için açıklama yapan Raggi, Roma’nın “anti-faşist olmaktan gurur duyduğunu” dile getirdi.

Raggi, şiddet ve ayrımcılıkla mücadele için her yolu kullanacaklarını belirterek “Irk Manifestosu’nu imzalayan kişilerin adlarının verildiği sokak ve meydanların isimlerini değiştirmek için gerekli prosedürleri başlattık. Ülkemiz için utanç teşkil eden bu izleri silmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Raggi, ülkenin diğer kentlerini de benzer adımlar atarak sokak isimlerini değiştirmeye davet etti.

‘Yahudiler bu girişimi olumlu buluyor’

Belediyenin kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Roma Yahudi Cemaati Başkanı Ruth Dureghello, “Hafızanın ve sorumlulukların silinmesi bizim kültür ve geleneklerimizde yer almasa da bu girişimi olumlu buluyoruz” diye konuştu.

Dureghello ayrıca Irk Yasaları yüzünden kamu kurumları ve üniversitelerden atılan kişilerin adlarının sokaklara verilmesi çağrısında da bulundu.

Irkçı metin 1938’de yayımlamıştı

“Irk Manifestosu” ya da “Irkçı bilim adamlarının manifestosu” olarak anılan metin, Temmuz 1938’de “Faşizm ve ırk sorunu” başlığıyla yayımlanmıştı.

10 bilim insanı tarafından hazırlanan manifestoda, “İtalya’nın mevcut nüfusu büyük oranda Aryan kökenlidir”, “Yahudiler İtalyan ırkına ait değildir”, “İtalyanların ırkçı olduklarını açıkça ilan etmelerinin vakti gelmiştir” gibi ifadeler yer alıyordu.

Previous post
Gazeteci Nurcan Baysal serbest bırakıldı
Next post
RSF: Hükümet her haberi kontrol ederek medyayı savaşın hizmetine sokuyor