Ana SayfaGüncelKültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan onay alamayan Kabataş İskelesi’nde inşaat durdu

Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan onay alamayan Kabataş İskelesi’nde inşaat durdu

HABER MERKEZİ -Kabataş’ta yapılması planlanan iskele inşaatı, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan onay alınamaması nedeniyle durdu. Mimarlar Odası Kent Danışma Kurulu’ndan Mücella Yapıcı, kurulun kararının daha sonradan alınmasına başından beri itiraz ettiklerini belirterek, “2006 yılındaki proje bu değildi” diye konuştu.

İstanbul Kabataş’ta martı şeklinde yapılması planlanan iskelenin inşaatı, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan henüz onay alınamaması nedeniyle durdu.

DHA’ya konuşan İBB’li yetkililer, çalışmaların deniz tarafında tamamlandığı, kara tarafında ise kurul onayı beklendiği, projenin iptal edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Mimarlar Odası Kent Danışma Kurulu Sekreteri Mimar Mücella Yapıcı ise Koruma Kurulu kararının daha sonradan alınmasına başından beri itiraz ettiklerini belirterek, “Bu kararların sonradan alınması zaten projeyi yasal yapmıyor. 2006 yılındaki proje bu değildi. Kültür Bakanlığı 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun vereceği karar için inşaatın kara bölümü durdu. Biz zaten projeye karşı dava açmıştık” dedi.

İnşaata iki yıl önce başlanmıştı

Mimar Hakan Kıran tarafından 2005 yılında tasarlanan projeye daha sonra metro ilavesi kararı verilerek 28 Temmuz 2016 yılında başlanmıştı.

Fındıklı Molla Çelebi Camii’nin kuzey tarafından başlayıp Kabataş Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’ne bitişik balıkçı barınağını da içine alan çalışmalarda önce yaklaşık 650 metre boyunca denize kazıklar çakılarak kıyı kısmı deniz üzerinde yaklaşık 20 metre genişletilmişti.

Projede yer alan 4 iskelenin yapılması için de denize yüzlerce kazık çakılmıştı. İskelelerin betonarme bölümleri ise geçtiğimiz yılın sonunda tamamlanmıştı.