Ana SayfaEkonomi‘İflaslar başladı; ekmek üretimi 1 hafta içinde durabilir’

‘İflaslar başladı; ekmek üretimi 1 hafta içinde durabilir’

HABER MERKEZİ – İTO’dan Selim Şimşek, maliyetteki artış nedeniyle ekmeğe getirilen zammın engellenmesinden dolayı fırıncıların iflas etmeye başladığını duyurdu. Şimşek’e göre süreç böyle devam ederse ekmek üretimi 1 hafta içinde durabilir.

İstanbul Ekmek Fırıncıları Odası’nın, girdilerdeki maliyet artışından dolayı ekmeğin fiyatına yaptığı 25 kuruş tutarındaki zam valilikçe durdurulmuştu.

Son olarak ekmek fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi’nden İTO Meclis Üyesi olan Sultan Selim Şimşek, 250 gramlık somun ekmeğin 1.25 TL olmasının sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre Dünya gazetesinden Sercan Akıncı’ya konuşan Şimşek, fırıncıların bu fiyatlarla ay sonunu getirmesinin bile mümkün olmadığını söyledi ve “İflaslar başladı” diye konuştu.

“Fırıncı daha önce elde ettiği birikimleri, gayrimenkulleri satarak süreci idare etmeye çalışıyor. Fırıncıdan fedakarlık isteniyor. Fedakarlık kardan edilir. Kar istemiyoruz ama zarar edilmemesi için biz hükümetten yardım bekliyoruz.”

‘Fırıncılar en fazla 1 hafta dayanır’

Fırınlarda kullanılan girdilerin hepsine son üç ayda yüzde 40-60 oranında zam yapıldığını vurgulayan Şimşek, “Halka ucuz ekmek yedirelim derken hiç ekmek bulamama gibi bir problemle karşı karşıya kalınacak” diye konuştu ve şu sözleri kaydetti:

“Fırıncılar en fazla 1 hafta daha dayanır. Sonra halk tipi dediğimiz ekmek çıkmaz. Zabıtalar baskınlar yapıyor fırınlara. Zannediyorum ki yakında cezalar da gelecek. Zam yapan fırınlar var. Cezalar geldiğinde mali sorun daha da büyüyecek. Çeşit ekmekte bir problem yok ama yüzde 80 somun ekmek tercih ediliyor. Halka ucuz ekmek yedirelim derken hiç ekmek bulamama gibi bir problemle karşı karşıya kalınacak. Ekmek şu an en az 1.50 TL olmalı. Bu para kazandırmaz ama mevcut durumu idare eder. Bir ekmeğin görünen maliyetleri 1.25 TL. Amortisman, tazminatlar, lojistik gibi masraflar hesaplanmıyor. Bununla enflasyonla mücadele edilmez.”

Previous post
‘Günah’ addedilen bir hakikatin hikayesi: ‘Cameron Post’a Ters Terapi’
Next post
Lice’de bir mahalle muhtarı gözaltına alındı