Ana SayfaGüncelHDP Eş Genel Başkanı Buldan ve üç milletvekili hakkında fezleke

HDP Eş Genel Başkanı Buldan ve üç milletvekili hakkında fezleke

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Buldan ile partinin üç milletvekili hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla fezleke hazırlandı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Dersim Milletvekili Alican Ünlü, Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ile partinin Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan hakkında fezleke düzenlendiği kaydedildi.

AA’nın haberine göre fezlekeler, “Örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla hazırlandı.

Fezlekelere Buldan’ın 21 Haziran’da Siirt’teki konuşması, Taşçıer’in sosyal medya paylaşımları ile 8-9 Eylül tarihlerinde Diyarbakır’da yaptığı konuşmalar ve Önlü ile Öztürk’ün Newroz kutlamalarında yaptığı konuşmaların gerekçe gösterildiği belirtildi.

Öte yandan fezlekelerin, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis’e iletilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderildiği bildirildi.

Yasama yılının başında hazırlanan fezlekeler

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerine yönelik fezlekeler, TBMM’nin yeni yasama yılının başında da gündeme gelmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla haklarında fezleke hazırlanan isimle şöyleydi: Ayhan Bilgen, Ayşe Acar Başaran, Alican Önlü, Berdan Öztürk, Bedia Özgökçe Ertan, Feleknas Uca, Filiz Keresteci, Kemal Bülbül, Meral Danış Beştaş, İmam Taşçıer, Nimetullah Erdoğmuş ve (HDP Eş Genel Başkanı) Pervin Buldan.

Fezlekelerin, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin’e dönük operasyona karşı yapılan açıklamalar ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ndeki konuşmalardan dolayı hazırlandığı belirtilmişti.

Öte yandan CHP milletvekilleri Çetin Osman Budak, Erdin Bircan ve Aykut Erdoğdu hakkında ise “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla fezleke düzenlenmişti.

Anayasa’nın 83. maddesine istinaden milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinde bulunulan fezlekeler, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti.