Ana SayfaGüncelDiyarbakır’da Recep Hantaş’ın öldürülüşü: Aileden suç duyurusu, İHD’den açıklama

Diyarbakır’da Recep Hantaş’ın öldürülüşü: Aileden suç duyurusu, İHD’den açıklama

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da polis tarafından vurularak öldürülen Recep Hantaş’ın ailesi, şüpheli polisler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İHD Diyarbakır Şubesi ise Hantaş’ın ölümüne ilişkin ‘infaz edildiğine yönelik somut deliller var’ açıklamasında bulundu.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Sümerpark civarında, 14 Nisan Pazar günü sabah saatlerinde 20 yaşındaki Recep Hantaş polisin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitirdi.

Hantaş’ın cenazesi polis ablukası altında sadece aile bireyleri tarafından toprağa verildi.

Diyarbakır Valiliği, Hantaş’ın “‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle” vurulduğunu duyururken, olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen iki polisten biri tutuklandı, diğeri ise ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı.

Bu gelişmelerin ardından Recep Hantaş’ın ailesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

Başvurunun ardından aile, avukatlarıyla birlikte Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na şüpheli polisler hakkında suç duyurunda bulundu.

Hantaş’ın ağabeyi Efe Hantaş, olayın takipçisi olacaklarını, hukuki mücadelelerini vereceklerini söyledi.

İHD’den ‘infaz’ açıklaması

İHD Diyarbakır Şubesi ise Recep Hantaş’ın öldürülüşüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı açıklamayı ve şüpheli polislerden birinin tutuklandığı hatırlatılan açıklamada, “Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamayı maksatlı ve polisleri koruyucu bir yaklaşım olarak görmekteyiz” denildi.

İHD’nin soruşturma dosyasından elde ettiği bilgi ve belgeler ışığında Recep Hantaş’ın ‘infaz edildiğine yönelik somut deliller’ bulunduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  • “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma dosyasına konulan olay anına ilişkin görüntü kayıtlarında; sırtı şüpheli polise dönük şekilde koşan ve üzerinde ateşleyici/yaralayıcı silah türünden bir cisim bulunmayan savunmasız maktule, dosya kapsamında tutuklanan polis tarafından hedef alınmak suretiyle öldürmek kastıyla ateş edildiği net bir şekilde görülmektedir. Bu sebeple olay anına ilişkin ortaya çıkan görüntüler, Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamayı ve açıklamada olaya dair verilen bilgileri doğrulamamaktadır.”
  • “Maktul Recep Hantaş’a ait ‘Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağı’nda; vücudunda 1 adet ateşli silah mermi çekirdeği, 1 adet şarapnel giriş nedenli yaralanma meydana geldiği, vücuduna 2 ateşli silah mermisi girişi, bir çıkışının bulunduğu tespitler yer almaktadır. Yine raporda, ensesinin sağ tarafından giren ateşli silah mermisinin, sağ göz ve burun kısmından çıktığı, Hantaş’ın sağ bacak diz kısmından giren ateşli silah mermisine ait şarapnel parçası girişi bulunduğu, şarapnel parçasına ait metalin ise karın bölgesinden çıkarıldığı belirtilmiştir. Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağındaki veriler değerlendirildiğinde fail polisin maktul Hantaş’a öldürmek kastıyla ateş ettiği anlaşılmaktadır. Aynı şekilde maktulün vücudunda şarapnel parçacısının tespit edilmesi, olayda ağır silahların kullandığını da göstermektedir.”

İHD, açıklamasını “Dosyanın sürümcemeye bırakılarak, cezasızlık politikalarına terk edilmemesi gerektiğini hatırlatıyoruz” diyerek sonlandırdı.

Açıklamanın tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Recep Hantaş / Fotoğraf: MA

Valilik ne demişti?

Diyarbakır Valiliği’nin Recep Hantaş’ın ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti.

“14.04.2019 günü saat 03.20 sıralarında Diyarbakır ili Yenişehir ilçesi Sümer Park içerisine yüzleri maskeli 2 şahsın girdiği yönünde alınan 155 ihbarına istinaden ekiplerimizce park içerisinde yapılan araştırma sırasında 2 şahsın görevlilerimizin üzerine doğru koşarak gelmesi üzerine ‘dur’ ihtarı yapılmış, ihtara uyan R.Y. isimli şüpheli şahıs teslim olmuş ancak diğer şüpheli şahıs R.H. kaçmaya devam etmiş, durması için uyarı atışı yapılmış ancak şüpheli şahıs durmamış ve vurularak etkisiz hale getirilmiştir.

“R.H. isimli şahsın yapılan Uyap sorgusunda hırsızlık, resmi belgede sahtecilik, başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanma, basit yaralama, konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından çok sayıda kaydı olduğu anlaşılmıştır.

“R.Y. isimli şahsın yapılan Uyap sorgusunda Pkk/Kck Terör Örgütüne Üye olmaktan, şahıs iş yerinden ve kurumdan hırsızlık, kasten yaralama, kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma, kayıp şahıs ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçlarında kaydının olduğu anlaşılmıştır.

“Olay yerinde yapılan incelemede; Maktülün yakınında 1 adet Kuru Sıkı Tabanca, Boş Kovanlar, Nüve ve Gömlek parçaları elde edilmiştir.”


Recep Hantaş’ın öldürüldüğü anın tek tanığı: İkaz yapılmadı

Recep Hantaş’ın öldürülüşü: Bir polis tutuklandı, Valilik’ten açıklama

Diyarbakır’da polis bir kişiyi öldürüp ‘yanlışlıkla oldu’ dedi, aile inanmıyor: Tehdit edilmişti

Previous post
HDP'den 1 Mayıs çağrısı: “Beyaz tülbentini tak da gel”
Next post
Esad ile görüşen İran Dışişleri Bakanı: Konuşmanın raporunu Erdoğan'a sunacağım