Ana SayfaGüncelUNICEF: 5 yaş altı her iki çocuktan biri gizli açlık yaşıyor

UNICEF: 5 yaş altı her iki çocuktan biri gizli açlık yaşıyor

HABER MERKEZİ – UNICEF raporuna göre dünya genelinde 5 yaş altı her iki çocuktan biri gizli açlık yaşıyor. Her üç çocuktan biri ise yetersiz besleniyor. 5-19 yaş arası çocuk ve gençlerde ise obezite ikiye katlandı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) çocukların beslenmesine ilişkin hazırladığı kapsamlı rapora göre dünyada beş yaş altındaki her iki çocuktan biri gizli açlık yaşıyor, üç çocuktan biri ise kötü beslenmeye maruz kalıyor.

“Çocuklar, gıda ve beslenme: Değişen Dünyada İyi Büyümek” başlıklı UNICEF raporu tüm dünyada çocukların durumuna ışık tutuyor.

Rapordaki ana bulguların başında çocukların yetersiz ve kötü beslenmesi geliyor. Buna göre dünyada 5 yaş altındaki iki çocuktan birisi gizli açlık yaşıyor.

Gizli açlık, yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanırken çocukların yeterli vitamin ve besin maddelerini alamamasından ileri geliyor.

Dünyada gizli açlık çeken 340 milyon çocuk bulunuyor. Gizli açlığın en yaygın türlerinden birisi olan demir eksikliği çocukların öğrenme kapasitesini düşürüyor.

Yetersiz beslenmenin faturası da yüksek. Dünyada 5 yaş altı 200 milyon çocuk yetersiz beslendiğinden bodur (kısa boylu olma) veya cılız. Yeterli gıda alamadıkları için büyüyemiyorlar.

Obezite ikiye katlandı

Euronews’ün haberine göre, çocuklarda aşırı kilo alma ve obezite de yükselmeye devam ediyor.

Rapora göre aşırı kilolu çocuk ve gençlerin oranı (5-19 yaş grubu) 2000 yılında yüzde 10 iken bu oran 2016’da yüzde 20’ye yükseldi.

2000 yılında on çocuk ve ergenden biri aşırı kilo sorunu yaşarken 2016’da beş çocuk ve ergenden biri  bu sorundan muzdarip.

Çocuklarda aşırı kilo sorunu tip 2 diyabet, damgalama (stigma) ve depresyona yol açıyor.

Aşırı kilolu çocukların sayısı Afrika’da bile artmış durumda.

Bodur çocukların sayısı ise Afrika kıtası hariç tüm ülkelerde düştü.

Ancak aşırı kilolu çocukların sayısı ise tüm ülkelerde arttı. Adı açlık ve eksik beslenmeyle anılan Afrika ülkelerinde aşırı kilolu çocukların sayısının artması dikkat çekti.

Üç çocuktan biri kötü besleniyor

Dünyada 5 yaş altındaki her üç çocuktan biri kötü beslenme sebebiyle sağlıklı şekilde büyüyemiyor. Kötü beslenme ya yeterli ve dengeli gıda alamamak ya da aşırı kilolu olmak anlamına geliyor.

Kötü beslenmenin en yaygın sonucu ise bodurluk, cılızlık ve aşırı kilo.

Farklı gıdaları alamama olarak tarif edilen zayıf beslenme biçimleri çocuklarda kötü beslenmenin en önemli sebeplerinden.

6-23 ay arasındaki çocukların yüzde 44’ü sebze ve meyve ile beslenmiyor. Yine aynı yaş grubundaki çocukların yüzde 59’u yumurta, balık ve ete erişemediklerinden yiyemiyor.

İki öğrenciden biri haftada en az bir kere hızlı hazır (fast-food) yemek yiyor.

Rapor okul çağındaki çocukların çok fazla işlenmiş gıda yediğini de ortaya koydu.

Buna göre okul çağındaki ergenlerin yüzde 46’sı haftada en az bir kere hızlı hazır yemek yiyor. Yüzde 42’si ise haftada en az biri kere gazlı içecek içiyor.

Previous post
Parkta oynayan çocukların üzerine ateş açan kişi tahliye edildi
Next post
2 yıl sonra: Garzan Mezarlığı'ndan çıkarılan 262 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedilmiş