Ana SayfaGüncelAkademisyen ve öğrencilerden Melih Bulu yorumu: Tüm kayyumlara karşı mücadeleyi yükseltmeliyiz

Akademisyen ve öğrencilerden Melih Bulu yorumu: Tüm kayyumlara karşı mücadeleyi yükseltmeliyiz

HABER MERKEZİ – Boğaziçi Üniversitesi’ne vekaleten atanan Naci İnci’nin Melih Bulu’dan farklı olmadığını belirten Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, “İktidarın attığı bu geri adımı tüm kayyumlara karşı mücadeleyi yükseltmek için fırsata döndürmemiz gerekiyor” dedi.

Melih Bulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesine kararnameyle rektör olarak atandı.

Akademisyen ve öğrenciler, “Kayyum rektör istemiyoruz, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diyerek kesintisiz eylem gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı tarafından dün imzalanan ve bugün gece saatlerinde yayımlanan yeni kararname ile Melih Bulu görevden alındı.

Protestoların odağında olan ve “protestolar 6 ayda biter” diyen Bulu, yine bir gece yarısı kararnamesiyle Erdoğan tarafından görevden el çektirildi.

Bulu’nun yerine yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci vekaleten atandı.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan, Boğaziçi Üniversitesi akademisyeni Ali Kerem Saysel ve öğrenci Devrim Barış Yılmaz yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

‘Kayyumla yönetemediler’

Akademisyen Ali Kerem Saysel, görevden alma kararının üniversiteyi kayyumla yönetememelerinden kaynaklı olduğunu belirtti.

Bu kararın aynı zamanda verdikleri mücadelenin de başarısı olduğunu vurgulayan Saysel, şunları söyledi:

Melih Bulu ‘ben bunu 6 ay içerisinde halledeceğim’ dedi. Ama 6 ay sonra kendisi görevden alındı. Fakat diğer taraftan görevden almanın nedenini bilmiyoruz. Bunun ötesini görmek için çok erken. Melih Bulu’nun aslında istifa etmek istediğini de biliyoruz. Fakat buna izin verilmedi ama görevden alındı. Melih Bulu sonrası için Cumhurbaşkanlığı ne düşünüyor. Bunu tam öngöremiyoruz.

‘Tümü gayrimeşru’

Taleplerinin rektör atanırken kendilerine sorulması olduğunu belirten Saysel, seçim yapabilmeleri için fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.

Bulu ya da yerine vekaleten atanan Naci İnci arasında bir fark olmadığını dile getiren Saysel, “Bunların tümü gayrimeşrudur. Melih Bulu nasıl kayyım olarak atandıysa yardımcıları da Boğaziçi akademisyenlerine sorulmadan, güvenoyu almadan görev aldı. Eğer İnci kalıcı rektör olarak atanırsa bizim tepkimiz aynen devam edecektir. Naci İnci rektör olmak istiyorsa meslektaşları ile görüşüp güvenoyu talep edebilir. Eğer güvenoyu alıyorsa bu görevi yapabilir” diye konuştu.

‘Fırsata döndürmemiz gerekiyor’

Üniversite öğrencisi Devrim Barış Yılmaz ise, Bulu’nun 6 ay boyunca okulu yardımcılarıyla yönetmeye çalıştığını aktararak, şunları söyledi:

6 aylık direnişin sonucunda bu bizim için net bir kazanım değil. Bir gece kararnamesi ile gelen Bulu yine gece kararnamesiyle gitti. İktidarın burada ne düşündüğüne bakmak gerekiyor. Acaba direnişi bitirmek için okul içinden birisi mi atanacak? Yoksa yine başka birisi mi atanacak. Biz en başından beri ‘Bütün üniversitelerdeki ve Kürt halkının belediyelerinde ki kayyumlara karşı birleşik bir mücadele vermeliyiz’ dedik.

”İktidarın attığı bu geri adımı kullanıp tüm kayyumlara karşı mücadeleyi yükseltmek için fırsata döndürmemiz gerekiyor” diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

2016’da Mehmet Özkan atandığında hocalar tarafından kabul edilmişti. Şimdi Naci İnci’nin kalıcı olarak rektör olmasının olumlu karşılanması kötü olur. Önümüzdeki bir hafta çok önemli olacak. Demokratik seçim talebini yükseltmenin, sokaklarda eylem yapmanın ve bunun bir kazanım olmadığını kendi kazanımımızı kendimiz alabileceğimizi göstermenin tam zamanı. Umarım hocalar, öğrenciler ve üniversitenin tüm bileşenleri olarak birleşik ve net bir tavır gösterebiliriz.
Önceki Haber
Kürtlere ve Alevilere hakaret eden sağlık müdürünün sözleşmesi askıya alındı
Sonraki Haber
İngiltere'de siyah futbolculara karşı ırkçı paylaşımda bulunan 4 kişi tutuklandı