Kapılarına ‘Kürt Alevi defol’ yazılan aile: Bu faşizm

Kapılarına ‘Kürt Alevi defol’ yazılan aile: Bu faşizm

Mersin’de yaşayan Arici ailesinin kapısına “Kürt Alevi defol” yazısı yazıldı. Irkçı yazıyı yazan kişi ya da kişilerin hala yakalanmadığını belirten aile, kendilerini güvende hissetmediklerini vurguladı.

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Menteş Mahallesi’nde yaşayan ve Kürt ve Alevi olan Arici ailesinin evinin kapısına, 11 Eylül’de “Kürt Alevi defol” şeklinde ırkçı yazılama yapıldı.

Ailenin kapılarındaki yazıyı fark edip, durumu polise bildirmesi üzerine Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, binanın çevresindeki kamera kayıtlarını topladı.

Emniyetin aileye verdiği bilgilere göre, incelenen görüntülerde söz konusu ırkçı yazıyı yazan kişi veya kişiler tespit edilemedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Esra Solin Dal’a konuşan Engin Arici, karşı karşıya kaldıkları olayı “faşizm” olarak tanımlayıp, “Kerbela’da Maraş’ta, Çorum’da katledildik. Artık yeter. 21’inci yüzyılda bunlara maruz kalmak çok üzücü bir durum. Halen Kürt ve Alevilerin kapılarının işaretlenmesi, yine Konya’da Dedeoğlu ailesinin katledilmesi bunlar çok üzücü durumlar” dedi.

Eşi Derya Arici ise yazıyı ilk gördüğünde korktuğunu ve çocukları için endişe duyduğunu söyledi.

Arici, “Bizim kimseye bir düşmanlığımız, bir kinimiz yok. Onların tarafından varsa, biz bilmiyoruz. Ama çok korktum. Gece ne ben ne de eşim uyuyamadık, en ufak sese irkiliyorduk. Gece uyanıp çocuklarıma bakıyorum. Yanımda olduklarını biliyorum ama yine de endişeleniyorum” diye konuştu.

“Kadın olarak, bir anne olarak güvende hissetmiyorum. Bu saldırıyı da kınıyorum. Biz nasıl başkasına saygı duyuyorsak, başkalarının da bize saygı duymasını bekliyorum” diyen Arici, sorumluların bir an önce yakalanmasını istedi.

Irkçı yazıyı iltica etmek için kendisi yazmış

HABER MERKEZİ