Ana SayfaGüncelKadir Topbaş’tan Kılıçdaroğlu’nun sorusuna yanıt

Kadir Topbaş’tan Kılıçdaroğlu’nun sorusuna yanıt

HABER MERKEZİ – İstanbul Büyükşehir Belediye’nin eski başkanı Kadir Topbaş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında “Sizi adam yerine koymayanlar kim?” sorusuna yanıt vererek, “Muhalefete tavsiyem; Beni karalamak yerine, kendinizi insanlara sevdirmeye çalışınız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden geçtiğimiz ay istifa eden Kadir Topbaş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki sözlerine cevap verdi.

Kılıçdaroğlu’nun “Sayın Topbaş uzun süre İstanbul’da başkanlık yaptınız. Sizi adam yerine koymayanlar kim?” sorusuna Twitter’dan yanıt veren Topbaş, şunları söyledi:

Sn. Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplantısı’nda hakkımda konuşmuş. Kendisi ile en son 2009 Yerel Seçimleri’nde muhatap olmuştuk. Veda toplantısında, ‘İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konmamayı affetmez’ demiştim. Bu söz bir alıntı değildir, şahsıma aittir. Yaptığım her konuşmada dile getirdiğim bir ifadedir. Görüyorum ki; Bu sözü, bir yerlere çekmeye çalışanlar var. Bir yere çekmeye gerek yok.

Konu basit. İnsana saygının öneminden söz ediyorum. Bu sözü, başkalarının bana karşı tavırları için değil, benim insanlara hangi duygu ile yaklaştığımı ifade etmek için dile getiriyorum. ‘Adam yerine konmamak’ ifadesini, cinsiyetçi bir anlam taşıdığı gerekçesi ile eleştirenler de var. Bu eleştiriyi ise, ‘Adam olmayı’ bir cinsiyet meselesi olarak değil, şahsiyet meselesi olarak gördüğümü belirterek yanıtlamak isterim. Zaten; İstanbullular bizi, biz İstanbullular’ı biliriz. Bize atılan hiç bir çamur üzerimize yapışmaz. Onurumuzla geldik, onurumuzla ayrıldık. Muhalefete tavsiyem; Beni karalamak yerine, kendinizi insanlara sevdirmeye çalışınız.


Kılıçdaroğlu Kadir Topbaş’a sordu: Sizi adam yerine koymayanlar kim?


Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin Kadir Topbaş’a ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, şunları söyledi:

Sayın Kadir Topbaş istifa etti. ‘Yorulduğunuz için mi istifa ettiniz?’ diye soruyorlar, ‘Hayır adam yerine koymadıkları için istifa ettim’ diyor. Sayın Topbaş uzun süre İstanbul’da başkanlık yaptınız. Sizi adam yerine koymayanlar kim?