Ana SayfaGüncel‘İmeceden mevsimlik işçiye’ bir köyün kapitalizmle imtihanı: ‘Fındıktan Sonra’

‘İmeceden mevsimlik işçiye’ bir köyün kapitalizmle imtihanı: ‘Fındıktan Sonra’

Düzce’nin Çiçekpınar köyünde geçen bir hikaye bu. 1930’lardan 2000’lere kadar gelinen süreçte tarımsal emeğin nasıl değiştiğini, köyün toplumsal yapısının nasıl dönüştüğünü, geçmişin işçi babalarının artık ‘patron’ olmuş çocuklarının kendi mevsimlik işçilerine nasıl baktıklarına ve daha bir çok duruma dair bir belgesel…

Ercan Kesal ve Melek Mutioğlu Özkesen’in senaryosunu yazdığı, Serdar Ateşer’in müziklerini yaptığı ve Haluk Bilginer’in “Bir Delinin Haykırışı” tiradını seslendirdiği Fındıktan Sonra belgeselinin fragmanı yayınlandı.

Yönetmen koltuğunda da Ercan Kesal’ın bulunduğu belgeselde, Düzce’nin Çiçekpınar köyünün yıllar içerisindeki dönüşümünü köyün sakinleri ve mevsimlik işçiler anlatıyor.

Filmloverss’ın haberine göre Fındıktan Sonra belgeseli, Mart ayında 17. Boston Turkish Film Festivali ve 23. Nürnberg Türk-Alman Film Festivali’ndeki gösterimlerinin ardından festival yolculuğuna devam edecek.

Film hakkında

“İmeceden mevsimlik işçiye” bir köyün kapitalizmle imtihanı…

Düzce’nin Çiçekpınar köyünde geçen bir hikaye bu. 1930’lardan 2000’lere kadar gelinen süreçte tarımsal emeğin nasıl değiştiğini, köyün toplumsal yapısının nasıl dönüştüğünü, geçmişin işçi babalarının artık “patron” olmuş çocuklarının kendi mevsimlik işçilerine nasıl baktıklarına ve daha bir çok duruma dair bir belgesel…

Çiçekpınar köylüleri fındıktan önce kendilerine yeten, dayanışmacı, komünal bir toplumsal formda yaşarken, fındıktan sonra herkesin kendi işinden sorumlu olduğu ve hiyerarşik olarak örgütlendiği bir toplumsal forma nasıl geçiş yaptıklarını gösteren bir film bu. Aynı zamanda, küçük bir köyde yaşanan minyatür bir prekapitalizmden kapitalizme geçiş hikayesi.

“İnsan için ekonomi” derken, “ekonomi için insan’’a dönüşen hayatımızın mikro düzeyde çarpıcı bir örneği. “Neşeli bir hayat için gerekli olandan daha fazlasını üretmeme niyetinden vazgeçmiş” bir köy halkının zamanla başına gelenler.

Fragman

 
Önceki Haber
Picasso tablosunun altında gizli bir resim bulundu
Sonraki Haber
16 aydır tutuklu: Gazeteci Sayılğan’ın ikinci duruşması yarın