Ana SayfaDünyaHahn: Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri nihai olarak sonlandırılmalı

Hahn: Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri nihai olarak sonlandırılmalı

HABER MERKEZİ – Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Hahn, müzakerelerin “gerçek stratejik partnerlik yolunu kapattığını” savunarak, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin nihai olarak sonlandırılmasını istedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn, Die Welt gazatesine verdiği demeçte Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin nihai olarak sonlandırılması gerektiğini söyledi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Hahn, “Türkiye’nin AB’ye öngörülebilecek bir tarihte üye olması gerçekçi değil. Türkiye ve AB için uzun vadede yeni yollara girilmesi ve üyelik müzakerelerinin bitirilmesi daha dürüstçe olur” dedi.

Hahn, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un AB üyelik müzakerelerinde ilerleme sağlanma şansına şüpheyle yaklaşan açıklamalarına da atıfta bulundu.

“Macron’un açıklamalarına ve AB üyesi diğer ülkelerdeki havaya baktığımda Türkiye’nin öngörülen bir zamanda AB’ye üye olması gerçekçi değil.”

“Stratejik partnerlik yolunu kapatıyor”

Türkiye ile 2005 yılından bu yana devam eden üyelik müzakerelerine bağlı kalınmasının “gerçekçi stratejik partnerlik yolunu kapattığını” ifade eden Hahn, “AB ve Türkiye her iki tarafın da çıkarlarına uygun olarak yeni, stratejik bir partnerlik için çabalamalı” dedi.

Diğer yandan Hahn tarafların enerji, göç, Suriye’nin yeniden inşası ve Gümrük Birliği gibi alanlarda işbirliği yapabileceğini belirtti.

Neler oluyor?

Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri 2005 yılında başladı. Ancak müzakereler uzun süredir fiili olarak dondurulmuş durumda.

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından muhalefete yönelik kitlesel gözaltı ve tutuklamalar nedeniyle AB üyesi ülkeler 2016 sonunda, Türkiye ile üyelik müzakerelerini genişletmeme kararı almıştı.

2017 Kasım ayında ise AB, Türkiye’ye üyelik süreciyle bağlantılı mali yardımları kısmıştı. Ancak üye ülkeler Türkiye ile müzakerelerin askıya alındığına dair resmi bir karar almış değil.


Avusturya Başbakanı Kurz: AB, Türkiye ile müzakereleri derhal durdurmalı

Erdoğan Güneydoğu Avrupa’yı nasıl satın almak istiyor? – Boris Kálnoky