Ana SayfaGüncel200 gündür tutuklular: Adliye önünde gazetecilere özgürlük eylemi

200 gündür tutuklular: Adliye önünde gazetecilere özgürlük eylemi

HABER MERKEZİ – Cumhuriyet Gazetesi yazar, yönetici ve çalışanları, 200 gündür tutuklu. İstanbul Adliyesi önünde tutuklu gazetecilerin meslektaşları ve aileleri tarafından eylem yapıldı. Çok sayıda gazetecinin de katıldığı eylemde hapishanedeki gazetecilerin sayısının giderek arttığı belirtildi, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

200 gündür tutuklu olan Cumhuriyet Gazetesi yazar, yönetici ve çalışanları için meslektaşları ve aileleri Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetimi Fatih Polat, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyeleri, tutuklu bulunan gazetecilerin aileleri ve Cumhuriyet Gazetesi çalışanları katıldı.

“Tutuklu gazetecilere özgürlük” pankartının açıldığı açıklamada, tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşındı.

‘Hapishanedeki gazetecilerin sayısı giderek artıyor’

Açıklamada ilk olarak söz alan DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren, gazetecilerin 200 gündür özgürlüklerinden yoksun olduklarının altını çizerek, “Biz buna adaletin iki yüzü diyoruz. Biz gazeteciler burada açıklama yapıyoruz çünkü hapishanedeki gazetecilerin sayısı giderek artıyor” dedi.

160’a yakın gazetecinin tutuklu olduğuna dikkat çeken Eren, gazeteciliğin suç olmadığını vurguladı.

İktidarın, her türlü ifade aracının anayasal koruma altında olduğuna yönelik yapılan konuşmalarını hatırlatan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş ise şunları söyledi:

Kendimizi ifade edemiyoruz. İfade edenler de cezaevinde. Vicdanını aklını kalemini kimseye kiralamamış yalnızca halkın haber alma hakkı için görev yapan meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.

‘Tutuklamalar yargısız infaz aracı haline getirildi’

Tutuklu gazetecilerin aileleri adına konuşan Akın Atalay’ın eşi Adalet Dinamit ise, tutuklu gazetecilerin 9 ay sonra ilk kez yargı karşısına çıkacaklarını belirterek, “Tutuklamalar yargısız infaz aracı haline getirilmiş durumda. Bu yargısız infazlar kamuoyunun vicdanında onarılamaz yaralar açmaktadır” diye konuştu.

Cumhuriyet.com.tr’nin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in 55 saniye Twitter’da duran bir başlık yüzünden tutuklanmasının çok gülünç ve sözün bittiği yer olduğunu ifade eden gazeteci Ertuğrul Mavioğlu da, gazetecilerin mektup alma ve kitap okumalarının dahi engellediğini söyledi.

Mavioğlu, “Bu zulmün elbet bir gün hesabı sorulacak. Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet” diyerek sözlerini noktaladı.


Kaynak: dihaber
Previous post
Polis 'kurgu fezlekeyi' iddianamede unutursa: 'Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi…'
Next post
Adalet Bakanlığı 2016 verileri: Cinsel istismarda artış, tutuklamalarda azalış