Ana SayfaGüncel‘Tutuklu milletvekilleri serbest bırakılsın’ diyen Kılıçdaroğlu, Adalet Kurultayı sonuç bildirgesini açıkladı

‘Tutuklu milletvekilleri serbest bırakılsın’ diyen Kılıçdaroğlu, Adalet Kurultayı sonuç bildirgesini açıkladı

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Kurultayı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. ‘Temel bir hak olan adaletin günümüzde sistematik olarak ihlal edildiğine’ vurgu yapan Kılıçdaroğlu ‘tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması’ çağrısı yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çanakkale’de gerçekleştirilen Adalet Kurultayı’nın sonuç bildirgesini açıkladı.

‘Adaletin yok edildiği, korku, endişe ve çaresizlik duygusunun toplumu esir aldığı süreçte milyonlar adalet için yürüyor, korku zinciri kırıldı’ diyen Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü’nden sonra bir kurultay talebi ortaya çıktığını ve toplantı ve çalıştaylardan çıkan sonuçlar ile bu bildirgenin hazırlandığını’ belirtti.

‘Adaletten sapan iktidarlara karşı halkın mücadelesi meşrudur’

‘Tek adam rejiminin kabul edilmeyeceği, hukukun üstünlüğünün demokratik bir devletin şartı olduğu’ vurgusu yapan Kılıçdaroğlu ‘Adaletten sapan iktidarlara karşı halkın mücadelesi meşrudur’ dedi:

Tek adam dünyanın hiçbir yerinde uzun süreli olmamıştır. Bizim kültürümüzde de yoktur. Tarihimizde de yoktur. Tek adam rejimini asla ve asla kabul etmeyeceğiz. Demokratik bir devlette olması gereken hukukun üstünlüğüdür. Devleti yönetenler hukukun kurallarına uymak zorundadırlar. Ama siz mafya yöntemleriyle racon kesmeye kalkarsanız mafyanın hukuku egemen olur. Bunu da reddediyoruz. Adalet mücadelesi meşrudur. Adaletten sapan iktidarlara karşı halkın mücadelesi meşrudur. Adalet hakkı temel bir haktır. Devlet kişinin ekonomiki, toplumsal ve siyasal düzenden adaletli olarak pay almasını sağlamakla yükümlüdür.

‘Adalet sistematik olarak ihlal ediliyor’

Kılıçdaroğlu ‘temel bir hak olan adaletin günümüzde mahkemelerde, seçimlerde, eğitimde sistematik olarak ihlal edildiğini’ belirterek ‘tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması’ çağrısı yaptı.

Bugün adalet hakkı sistematik olarak ihlal edilmektedir. Örneğin mahkemelerde adalet yoktur. Millet mahkemelerden umudu kesmiş, siyaset yargıya hakim olmuştur. Çözüm, derhal bağımsız ve tarafsız yargı inşa edilmelidir. Tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır. Liyakat yerine sadakat tercih edilmektedir. Devlet parti devletine dönüşmüş, kuvvetler ayrılığı yok edilmiştir. Fiilen tek adam rejimi inşa edilmiştir. Hukuk düzeni darbe hukukundan temizlenmelidir. Örneğin seçimde adalet yoktur. Seçimlere hile karışmıştır. Seçim barajı ve siyasi parti düzeni milli iradenin parlamentoya yansıması engellenmektedir. Eğitimde adalet yoktur. Eğitimden bütün paydaşlar şikayetçidir. Müfredat ideolojik esaslara göre hazırlanmaktadır. Herkes tek tip okula mecbur edilmektedir. Medyada adalet yoktur. Fiili bir sansür söz konusudur. Bugün güçlünün hüküm sürdüğü bir düzen vardır. Bu düzen değişmelidir ve mutlaka değişecektir. Bu düzeni adalet ve huzur talebi ekseninde oluşacak kolektif demokratik bir güç değiştirecektir. Adalet ve huzur hareketi doğmaktadır. Bu hareket farklılıklar üzerinden değil, ortak noktalar üzerinden kurulan bir harekettir.