Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu: Türkiye’de en etkin muhalefeti yapan biziz

Kılıçdaroğlu: Türkiye’de en etkin muhalefeti yapan biziz

HABER MERKEZİ – CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de en etkin muhalefeti yapanın partisi olduğunu savundu, “Yapılması gereken, söylenmesi gereken her şeyi yapıyoruz ve söylüyoruz” dedi.

Oxford Union’da bir konuşma yapmak üzere İngiltere’de bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe’den Onur Erem ve Berza Şimşek’e gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devredilmesine ilişkin açıklamalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan Türkiye’de yaşanan ekonomik krizi toplumun gündeminden kaçırmak için böyle bir olay ortaya atmış durumda” yorumunda bulundu.

CHP lideri, hisselerin Hazine’ye devri için ‘gerçekleşeceğini tahmin etmiyorum’ dedi ve ekledi:

“Böyle bir olayın Türkiye’nin gündemine getirilmesini doğru da bulmuyorum. Eğer siz bir bankadaki hisselere el koyuyorsanız bir yasal düzenlemeyle bu şu anlama geliyor: O ülkeye, ister yerli olsun ister yabancı olsun, gelecek olan sermayenin veya orada yerleşik olan sermayenin hiçbir güvencesi yoktur. Hükümet her an arzu ettiği sermayeye el koyabilir anlamına gelir. Bu yanlışlığı yapacağını sanmıyorum.”

“Türkiye’de en etkin muhalefeti CHP yapıyor”

Kılıçdaoğlu, gazetecilerin “Partinizin şu an yapmış olduğu muhalefet sizi tatmin ediyor mu?” sorusuna ise “Türkiye’de en etkin muhalefeti yapan biziz” diye yanıt verdi.

“Bu bize oy veren kitlelerin veya demokratları tatmin eder mi etmez mi, o kuşkusuz benim irademde olan bir şey değil. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Yapılması gereken, söylenmesi gereken her şeyi yapıyoruz ve söylüyoruz. Yaptığımız muhalefetin geniş kitlelere ulaşmadığını, ulaşmakta zorluk çektiğimizi de belirtmek isterim. Çünkü Türkiye’de medyanın yüzde 90’ı, özel sektöre ait medyanın yüzde 90’ı, kamuya ait medyanın da yüzde 100’ü tümüyle hükümetin kontrolünde.

“Dolayısıyla bizim söylemlerimiz bu yüzde 90 medyada hiç yer almıyor. Ne ekranda yer alıyor ne de yazılı basında yer alıyor. Yer almıyor bunlar. Dolayısıyla dışardan bakanlar çoğu kez bizim verdiğimiz mesajlara ulaşamıyorlar. CHP’nin yeterli muhalefeti gerçekleştirmediği veya yapamadığı yönünde bir düşünceye sahip oluyorlar. Bu kuşkusuz bizim çok iyi muhalefet yaptığımız, hemen hemen her şeyi yaptığımız anlamına gelmiyor.”


Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.
Previous post
DNA'mızdaki hayaletler
Next post
Star Rafinerisi Türkiye'nin ilk 'özel endüstri bölgesi' ilan edildi