Ana SayfaGüncelFigen Yüksekdağ’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten 1 yıl 6 ay hapis cezası

Figen Yüksekdağ’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten 1 yıl 6 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ – HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği” ettiği gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

4 Kasım 2016 yılında gözaltına alınarak tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yükdağ’ın gözaltında verdiği ifadede, “Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişi olan Erdoğan” sözleri nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten hakkında açılan davada karar verildi.

Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına, Yüksekdağ mazeret bildirerek duruşmaya katılmazken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Sami Kabadayı ve Yüksekdağ’ın avukatı Serdar Çelebi hazır bulundu.

Hakim yapılan UYAP sorgulamasında sanığın SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılmak istemediğine dair herhangi bir mazeret dilekçesini göndermemiş olduğunu belirterek duruşmaya başladı.

Ayrıca hakim Ankara 23. Asli Ceza Mahkemesi’nin 2019/123 esas sayılı dosyasında mahkeme dosyasını istemiş olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın avukatı Sami Kabadayı, Yüksekdağ’ın mazeret dilekçesi sunduğuna dair UYAP’tan herhangi bir bilgiye ulaşılamadığını belirterek, Yüksekdağ’ın bu tutumunu davayı uzatmaya yönelik bir amaç taşıdığı iddiasında bulundu.

“Bu nedenle mazeretinin nedeni ve dosya tekemmül etmiş olduğundan karara çıkmasını talep ediyoruz. Karar verilirken sanığın beyanlarının içeriği ve tutumu dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşarak ceza verilmesini talep ediyoruz.”

Yüksekdağ’a hapis cezası

Kabadayı’nın ardından söz alan avukat Serdar Çelebi, “Ankara’da açılan dosya birleştirme talebi ile bu dosyayı istemiştir. Müvekkil daha önce huzurda savunma yapmak istediğini belirtmiştir. Yüzyüzelik ilkesi gereği usul yasanızda yazılı olan mahkeme huzurunda savunma yapılması bu hususta eksik kalmıştır. Bu nedenle biz bu eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Çelebi, hakimin esas hakkında savunma talebine, Yüksekdağ hakkında benzer dosyalardan birçok dosya bulunduğunu, aynı konuda birden fazla cezada söz konusu olacağını belirterek dosyada yer alan eksikliklerin giderilmesini istedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan hakim, Yüksekdağ’ı ‘Cumhurbaşkanına hakaret etmek’ten 1 yıl 6 hapse mahkum etti.

‘Kararı istinafa götüreceğiz’

Verilen kararı eleştiren avukat Çelebi “Verilen kararı hukuka uygun olarak görmüyoruz” dedi ve ekledi:

“Bu birçok uluslararası sözleşmenin ihlalidir. Hukuk mücadelemiz devam edecektir. Bütün hukuki yollara başvuracağız. Karar istinafa götürülecektir. Bu kararın bozulacağını umuyoruz çünkü karar vermek için verilen bir karardır.”