Ana SayfaGüncel49 Baro’dan YSK’nin İstanbul kararına tepki

49 Baro’dan YSK’nin İstanbul kararına tepki

HABER MERKEZİ – YSK’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararına ilişkin açıklama yapan 49 Baro, tüm içtihatların yok sayıldığını vurgulayarak, “Karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef kara bir leke olarak yerini alacaktır” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar vererek, 23 Haziran’ı seçim tarihi olarak belirlemesi üzerine 49 Baro tarafından ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada YSK’nin yerleşik içtihatları, teamülleri ve ilke kararları yok saydığı belirtilerek, verilen karar ‘demokrasi ve hukuk tarihinde kara bir leke’ olarak nitelendi. Açıklama şöyle:

“Biz aşağıda imzası bulunan Barolar;
YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinin İPTALİNE ilişkin 06.05.2019 tarihli kararı nedeniyle kamuoyuyla aşağıdaki açıklamayı paylaşma zorunluluğu duyduk.
YSK’nın kısa kararından ve kamuoyuna yansıyan bilgilerden seçimin; usulüne aykırı oluşturulan seçim kurulları nedeniyle iptal edildiği anlaşılmaktadır.
YSK’nın sandık kurullarının oluşumuna ilişkin 135 sayılı Genelgesinin 4. Maddesinde 298 Sayılı Yasanin 23. maddesine atıfta bulunmak suretiyle;  ‘…İlçe seçim kurulu başkanı, sandık kurulunun kalan bir asıl ve bir yedek üyesini belirlemek için önce, 22’nci maddenin birinci fıkrası uyarınca bildirilen listeden sandık kurulu başkanı olarak belirlenmeyenler arasından, ihtiyaç duyulan sandık kurulu üye sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişilerden mani hali bulunmayanları sandık kurulu asıl ve yedek üyesi olarak belirler. Üyeliklerin bu şekilde doldurulması mümkün olmazsa, eksiklikler, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o çevrede bulunan ve sandık kurulunda görev verilmesinde sakınca olmayan kimseler arasından tamamlanır.’ denmektedir.
Yani seçim kurullarının oluşumunda seçime katılan siyasi partilerin hiçbir müdahalesi yoktur. Kaldı ki, YSK benzer şekilde Bursa Mustafa Kemal Paşa İlçesi seçimleri için; seçim kurullarının 02.03.2019 tarihinde kesinleştiği gerekçesiyle, sandık kurullarının usulüne uygun olmadan oluşturulduğuna ilişkin tam kanunsuzluk iddiasının REDDİNE karar vermişken, bir başka seçimin bu gerekçe ile İPTALİNİ HUKUKİ VE VİCDANİ olarak kabul etmek mümkün değildir.
Bu kararla; ülkemizin uzun ve sıkıntılı demokrasi tarihinde edinilen tecrübeler, yasal düzenlemeler ve seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararları yok sayılmıştır.  Hâlbuki bunların tamamı seçimlerin sağlıklı işlemesi, millet/seçmen iradesinin şaibesiz bir şekilde sandığa yansıması içindir. Ancak YSK kararı ile tüm bu birikim bir yana atılınca, artık seçmenin seçim sonuçlarına ilişkin kuşku ve endişeleri artacağı gibi sandık kurulu başkan ve üyeleri de potansiyel suçlu gibi görülecektir.
Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu birçok kararında olduğu gibi ‘mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin karar’ı ile de göstermiştir.
Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef KARA BİR LEKE olarak yerini alacaktır.
İlkesel bazda yaptığımız bu açıklama ile amacımız; hukuksuzluğu kabul eden anlayışa karşı temelini hukuk ve adaletten alan demokrasiye sahip çıkmak ve onu savunmaktır.
Bu sürecin İstanbul ve Ülke genelinde sağduyuyla ve demokratik kurallara uygun bir şekilde sonuçlanmasını diliyor, kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.”

Açıklamada imzası olan barolar

Adana Barosu – Adıyaman Barosu – Aksaray Barosu – Amasya Barosu – Ankara Barosu – Antalya Barosu – Artvin Barosu – Aydın Barosu – Balıkesir Barosu – Bartın Barosu – Batman Barosu – Bilecik Barosu – Bolu Barosu – Burdur Barosu – Bursa Barosu – Çanakkale Barosu – Denizli Barosu – Diyarbakır Barosu – Düzce Barosu – Eskişehir Barosu – Gaziantep Barosu – Giresun Barosu – Hatay Barosu – Isparta Barosu – İstanbul Barosu – İzmir Barosu – Kastamonu Barosu – Kırklareli Barosu – Kocaeli Barosu – Malatya Barosu – Manisa Barosu – Mersin Barosu – Muğla Barosu – Muş Barosu – Niğde Barosu – Ordu Barosu – Osmaniye Barosu – Samsun Barosu – Siirt Barosu – Sinop Barosu – Şanlıurfa Barosu – Şırnak Barosu – Tekirdağ Barosu – Tokat Barosu – Trabzon Barosu – Tunceli Barosu – Yalova Barosu – Zonguldak Barosu – Van Barosu

Previous post
Berkin Elvan davası: Keşif raporu mahkemeye sunulmadı, tanık polisler duruşmaya katılmadı
Next post
"Cannes yönetimi Alain Delon’un 'mide bulandırıcı' değerlerini onurlandırıyor"