Ana SayfaGüncelErdoğan: İdlib yavaş yavaş yok oluyor

Erdoğan: İdlib yavaş yavaş yok oluyor

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib’in “yavaş yavaş yok olduğunu” söyledi,  Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ye ilişkin de “sadece adı kaldı” dedi.

Çekya Başbakanı Andrej Babis ile Ankara’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Türkiye’ye ait gözlem noktalarının da bulunduğu İdlib bölgesinin Şam rejimine bağlı güçlerin düzenlediği operasyon nedeniyle “yavaş yavaş yok olduğunu” söyledi.

ABD’nin de İdlib’e yönelik “bombalama işlemlerinin içine girdiğini” söyleyen Erdoğan, “Ama artık İdlib yavaş yavaş yok oluyor. Halep nasıl yok olduysa, yer ile yeksan olduysa, aynı şekilde İdlib de bu durumun içinde” şeklinde konuştu.

“Bütün bunlar karşısında sessiz kalmanın mümkün” olmadığını belirten Erdoğan, Rusya ile konuyu ele aldıklarını, bu ay içinde de Rusya-Türkiye-İran olarak görüşeceklerini söyledi.

“Güvenli bölge” açıklaması

Erdoğan ayrıca Türkiye ile ABD’nin Kuzey Suriye’de oluşturmayı planladığı ‘güvenli bölge’ konusuna dair de konuştu.

Türkiye’nin sınırlarından 30 kilometre derinlikte ve bütün sınır boyunca devam eden alanda konut yapmak istediklerini mültecileri de buraya yerleştirmeyi planladıklarını söyleyen Erdoğan, “Ekip biçecek, ihtiyaçlarını karşılama suretiyle kendi kendilerine yetme imkanı bulacaklar. ‘Bu çok güzel proje’ dediler ama uygulamaya gelince böyle bir destek maalesef gelmedi” şeklinde konuştu.

“Ve şu anda kendileri güvenli bölgeyi gündeme getiriyorlar, ‘hadi’ deyince de, kimseyi biz karşımızda, ortada bulamıyoruz” diyen Erdoğan, “Şu anda güvenli bölgenin sadece adı kaldı” ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada, “Herhangi bir şekilde bize verilen sözlerde bir aksaklık olursa, bunlar yerine getirilmezse, Silahlı Kuvvetlerimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin B planı da var, C planı da var” demişti.

Previous post
Barolardan TBB'ye olağanüstü genel kurul çağrısı
Next post
Mardin'de patlama: Bir asker hayatını kaybetti