Ana SayfaGüncelTÜİK verilerine göre Türkiye halkı yemek, barınmak ve işe gitmek için çalışıyor

TÜİK verilerine göre Türkiye halkı yemek, barınmak ve işe gitmek için çalışıyor

HABER MERKEZİ – TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye halkı; yemek, barınmak ve işe gitmek için çalışıyor. Verilere göre, toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut-kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı Tüketim Harcaması verilerini açıkladı.

2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut-kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 29,5 oranıyla İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21,4 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Gıda ve alkolsüz içeceğe harcama en çok Kürt illerinde

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 26,9 ile Kürt illeri iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,6 ile İstanbul Bölgesi oldu.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 19,9 oranıyla Batı Anadolu ve Batı Karadeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge yüzde 16,2 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Eğitime ayrılan pay en yüksek İstanbul’da

Tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,5 oranıyla en yüksek payı İstanbul Bölgesi ayırırken, Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu.

Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,7 ile Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise yüzde 1,2 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

Tüketim harcamalarının dörtte biri İstanbul’da

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,4’ü İstanbul Bölgesi’nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi.

İkinci sırada yüzde 14,9 ile Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen Doğu Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nin payı yüzde 11,2 oldu.

Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi yüzde 2,9 oranıyla Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.

Previous post
Yeni Delhi'de acil durum: Okullar tatil edildi, milyonlarca gaz maskesi dağıtıldı
Next post
Soylu: Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz