Ana SayfaEkolojiTMMOB’dan uyarı: Termik santrallere filtre takılmazsa 2 bin 860 kişi erken ölecek

TMMOB’dan uyarı: Termik santrallere filtre takılmazsa 2 bin 860 kişi erken ölecek

HABER MERKEZİ – TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, termik santrallere filtre takılmaması durumunda 2 bin 860 kişinin erken ölümle, 156 bin çocuğun da astım ve bronşit semptomu ile karşılaşacağı uyarısında bulundu. Doğal Hayatı Koruma Vakfı da, termik santrallerde, 2013 yılından bugüne kadar gerekli düzenlemeler yapılmadığını hatırlatarak, insan ve çevre sağlığının bu durumdan son derece olumsuz etkilendiğini belirtti.

Meclis Genel Kurulu’nda “Termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kanun” AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti.

Teklif AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından henüz onaylanmadı.

Onaylanması durumunda Türkiye’de bulunan 15 termik santral baca filtresi takılmadan iki buçuk yıl boyunca çalışacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) düzenlemeye tepki göstererek, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracaklarını açıklamıştı.

TMMOB’dan uyarı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, termik santrallere filtre takılmamasıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’a konuşan Bozoğlu, termik santrallere baca filtrelerinin takılmasının 2 buçuk yıl daha ertelenmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un sözlerinin yasa maddesiyle çeliştiğini söyledi.

Yasada “6 ay” ile “iş planı” verilmesinin kastedildiğini, filtre takımı için ise son tarihin 2022 Haziran olduğunu belirten Bozoğlu, “Eğer 2.5 yıl daha filtre takılmazsa 2 bin 860 yurttaş erken ölümle karşılaşacak. 156 bin çocuk, astım ve bronşit semptomu ile karşılaşacak” uyarısında bulundu.

Bakan Kurum’un maddeye ilişkin tepkilerin büyümesiyle yaptığı “6 ay” açıklamalarının yasayla uyuşmadığını söyleyen Bozoğlu, “Kurum, filtreler 6 ay içinde takılacak derken, yasada 6 ay içinde ‘iş planı verin’ deniyor ve filtre takımının son tarihi 2022’nin haziran ayına kadar açık biçimde yazıyor” dedi.

“İnsanlar ölürken parasal bir karşılaştırma yapılamaz”

Bozoğlu, medyadaki “santral bacalarına filtre takılmamasını” savunan bazı haberlere de tepki göstererek, “Termik santral lobisinin siyasete ve medyaya baskı yaptığını” söyledi ve ekledi:

“Yapılan haberlerin kaynağını bilmiyoruz. Ancak mesele ‘para’ değil, halk sağlığı meselesi. Yılda 30 bin insan hava kirliliğinden ölürken, çocuklarımız hasta doğarken parasal bir karşılaştırma yapılamaz. Bu yayınlar, bu zamana kadar filtre için yatırım yapmayan termik santralları meşrulaştırıyor. ”

Bozoğlu, termik santrallere filtre takılmaması durumunda nelerin olabileceğine dair STK’ler tarafından hazırlanan verileri de paylaştı.

Buna göre;

 • 2 bin 860 insan erken ölecek.
 • 1 milyon 50 bin insan iş gücünü yitirecek.
 • 7 milyon 390 bin insan hastalık izni alacak.
 • 17 bin 400 çocukta bronşit, 156 bin çocuk astım ve bronşit semptomuyla karşılaşacak.
 • 2 bin 20 kişi bronşit hastalığına yakalanacak.

WFF: Hava kirliliği nedeniyle ağır bedel ödüyoruz

15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğu ilgili bir açıklama da Doğal Hayatı Koruma Vakfı’ndan  (WWF) geldi.

WWF, termik santrallerde, 2013 yılından bugüne kadar gerekli düzenlemeler yapılmadığını hatırlatarak, insan ve çevre sağlığının bu durumdan son derece olumsuz etkilendiğini belirtti.

Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

 “Söz konusu tesislerde çevre ve hava kirliliğini engellemeye yönelik yatırımların ertelenmeden, derhal yapılması çevre ve halk sağlığı açısından mutlak bir zorunluluktur. 15 santralin filtre takmak için durdurulmalarının Türkiye’de bir elektrik sıkıntısı yaratması mümkün değildir; kaldı ki bu tesislerin hepsinin aynı anda durdurulması gerekmemektedir.
“Üçü hariç özel şirketler tarafından çalıştırılan ve toplam sayısı 15 olan termik santrallerde, 2013 yılından bu yana gerekli düzenlemeler yapılmadığı için, başta Maraş ve Manisa olmak üzere bu tesislerin faaliyet gösterdikleri illerde kanser nedeni ile yaşamlarını yitirenlerin sayısı artmaktadır.
“Filtresiz olarak çalışan bu tesisler hem teknolojik kısıtlamalar hem de karlılık oranlarının zayıf olması nedeniyle her gün işletilmemekte, bazıları ise yılda sadece 65-70 gün civarında çalışmaktadır. Filtre takmak için durdurulmalarının Türkiye’de bir elektrik sıkıntısı yaratması mümkün değildir; kaldı ki bu tesislerin hepsinin aynı anda durdurulması gerekmemektedir.”

“Hava kirliliği trafik kazalarından 7 kat fazla can aldı”

“Hava kirliliği nedeni ile ülke olarak ağır bedel ödüyoruz” denen açıklamada termik santrallerle ilgili şu maddelere değinildi:

 • 2009’dan beri kurulu güç ve üretim arasındaki makas giderek açılmaktadır. TEİAŞ’ın verilerine göre, 2017 yılında en yüksek talep olan dönemde bile 80.343,3 MW değerindeki kurulu gücün yalnızca 47.660 MW’ı yani % 59,3’ü kullanılmıştır.
 • İhtiyaçtan fazla santral kurulduğu için talepten çok daha yüksek bir arz bulunuyor. Dolayısıyla zaten sürekli çalışmayan santrallerin gerekli düzenlemelerin yapılması için geçici süreliğine sırayla durdurulması sorun teşkil etmemektedir.
 • Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından hava kirliliği ölçümleri ve ölüm istatistikleri kullanılarak yapılan analize göre, Türkiye’de 2017 yılında hava kirliliği trafik kazalarından 7 kat fazla can almıştır.
 • 2018 yılında hava kalitesi, ulusal sınır değerlerine göre değerlendirildiğinde; 81 ilin yarısından fazlası (%56) kirli hava solumuştur.
 • 2018 yılında hava kalitesi en kötü il, Afşin-Elbistan ilçesinde iki kömürlü termik santrali ve yeni santral planları ile gündeme gelen Kahramanmaraş olmuştur.
 • Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hazırladığı ‘Kara Rapor’a göre 2017 yılında Türkiye’deki hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değerlere indirilmiş olsaydı ülkemizde yaşanan ölümlerin yaklaşık %13’u önlenebilirdi.
 • Aynı rapora göre; kirli havanın düşük yapmak, çocuklarda doğum ağırlığı, otizm, diyabet (Tip 1), ani bebek ölümü sendromu, astım, KOAH, bronşiolit ve bronşit gibi solunum hastalıkları, zatürree ve zekâ geriliği gibi sağlık sorunları ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır.

Filtre ne işe yarar

Türk Tabipleri Birliği (TTB) verilerine göre, eğer herhangi bir filtre kullanılmazsa 100 megawatt gücünde kömürle çalışan bir termik santralın kirletici etkileri şöyle:

 • Kükürt dioksit (SO2) – 45,000 ton/yıl
 • Azot oksitler (NOx) – 26,000 ton/yıl
 • Karbonmonoksit (CO) – 750 ton/yıl
 • Katı partiküller (PM) – 32,500 ton/yıl
 • Hidrokarbonlar – 250 ton/yıl
 • Kül – 5,660 ton/yıl

15 termik santral AKP-MHP oylarıyla 2,5 yıl daha filtresiz çalışacak, HDP’den protesto


PAYLAŞ:    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!       Yazdır
Önceki Haber
Kars'ta 4.0 büyüklüğünde deprem
Sonraki Haber
ABD'de uçak düştü: İkisi çocuk dokuz kişi yaşamını yitirdi