Ana SayfaDünyaTürkiye Morek’teki ‘gözlem noktasından çekiliyor’

Türkiye Morek’teki ‘gözlem noktasından çekiliyor’

HABER MERKEZİ – Reuters haber ajansı, Türkiye’nin İdlib’de bulunan Morek’teki gözlem noktasından çekilmeye başladığını yazdı.

Uluslararası haber ajansı Reuters, bölgedeki kaynaklara dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin geçen yıl Suriye ordusunun kuşatması altında kalan İdlib’deki Morek kasabasında bulunan 9’uncu gözlem noktasında konuşlu askerlerini geri çekmeye başladığını aktardı.

Haberde, Türkiye’nin başka noktalarda birliklerini güçlendirmeyi planladığına yer verildi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Reuters’e bilgi veren Türkiye’ye yakın üst düzey Suriyeli bir muhalif, “Gözlem noktasının dağıtılmasına başlandı” ifadesini kullandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen iki ayrı kaynak ise söz konusu adımın Pazartesi sabahı atılmaya başladığını iddia etti.

Reuters’e konuşan kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) şu aşamada başka bir gözlem noktasından asker tahliye etmeyi düşünmediğini de belirtti.

Türkiye’deki askeri yetkililer geçmişte gözlem noktalarından çekilmenin düşünülmediğini açıklamıştı. Ancak bölgedeki kaynaklara göre, gözlem noktasında kalmanın Türkiye için askeri açıdan bir değeri kalmadı.

Reuters’e konuşan kaynaklar çekilmenin birkaç gün sürebileceğini ve bu sürecin geçen Mart ayında Rusya ile üzerinde anlaşmaya varılan ateşkesin bir parçası olduğunu ifade etti.

Türkiye ile Rusya, İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetlerin 6 Mart 2020’den itibaren durdurulmasında anlaşmıştı. İki ülke ayrıca M4 karayolunun bir bölümünde ortak devriyeler konusunda da uzlaşmıştı.

İdlib’deki Morek kasabasında bulunan Türkiye’ye ait gözlem noktası geçen yıl Suriyeli güçlerin kuşatması altında kalmıştı.

Morek’teki gözlem noktası, Astana süreci kapsamında “gerilimi düşürme bölgesi” olarak belirlenen İdlib’deki Türkiye’nin kontrolünde olan 12 gözlem noktasından dokuzuncusu.


  Türkiye ile Rusya arasında devriye krizi

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Türkiye genelinde internet kesintisi yaşandı
Sonraki Haber
Sistematik şiddet faili erkek darp raporuna rağmen serbest bırakıldı