Ana SayfaGüncel4 kişinin ölümüne neden olan AKP’li Kuş’un yeğeni tahliye edildi

4 kişinin ölümüne neden olan AKP’li Kuş’un yeğeni tahliye edildi

HABER MERKEZİ – Ehliyetsiz kullandığı araçla 4 kişinin ölümüne sebep olan Eyyübiye Belediyesi Başkanı Mehmet Kuş’un yeğeni S.K., 6 yıl 8 ay hapis cezası verilmesine rağmen 8 ay sonra tahliye edildi.

AKP’li Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un 17 yaşındaki yeğeni S.K., 27 Eylül 2020 tarihinde ehliyetsiz kullandığı araçla Abide Kavşağı tünel altı yolunda karşı taraftan gelen Şükrü Çiftçi kontrolündeki başka bir araca çarptı.

Yaşanan kazada sürücü Şükrü Çiftçi ile birlikte eşi Zeliha ve çocukları Necdet ile Salih Çiftçi yaşamını yitirdi.

Kazaya sebebiyet veren S.K. ise yaralı olarak kurtuldu ardından hastaneye kaldırıldı.

Kazaya dair başlatılan soruşturma kapsamında 36 gün sonra ifadesi alınabilen S.K. çıkarıldığı Urfa 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

Urfa Cumhuriyet Savcılığı tarafından iki ay sonra hazırlanan iddianamede S.K.’nin Karayolları Trafik Kanunu’nun “Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken azaltmamak” kuralını ihlal ettiğini, yaşamını yitiren Şükrü Çiftçi’nin ise kazada kusurunun olmadığın belirtildi.

Savcılığın üzerine atılı suçlama ile S.K.’nin cezalandırılmasını talep ettiği iddianame, Urfa 3’üncü Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Davanın 11 Haziran’da görülen üçüncü duruşmasında mütalaasını sunan savcı, bilinçli taksir düzeyinde asli kusurlu olduğunu kabul ettiği S.K.’nin TCK’nin 85/2, 22/3, 31/3 ve 63 maddeleri gereğince cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti 4 kişinin ölümüne sebep olan S.K.’nin 12 yıl hapsine karar verdi. Suçu işlediği tarihte 18 yaşın altında olması nedeniyle bu cezası önce 8 yıla, daha sonra ‘iyi halli’ olduğu kabul edilerek 6 yıl 8 ay hapse indirilen S.K. 8 ay sonra tahliye edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Barış Polat’ın haberine göre, Çiftçi ailesinin avukatları itiraz ettikleri kararı İstinaf Mahkemesine taşıdı. Kazada babası, annesi ve iki ağabeyini yitirip, dava dosyasında müşteki olarak yer alan Leyla Çiftçi, bu durumdan yakındı.

Olaya ilişkin yapılan yargılamanın kendilerini tatmin etmediğini dile getiren Çiftçi, Eyyubiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un kazanın ardından yeğeni S.K.’den şikayetçi olmamaları için kendilerine para teklif ettiğini ileri sürerek şunları söyledi:

Belediye Başkanı Mehmet Kuş şikayetimizden vazgeçmemiz için sürekli para teklifinde bulundu. Ailemden birçok kişiyi aradı. Yine köye birçok kez geldi. Dedem ve amcalarım bu tekliflerin şahididir. Bize, ‘Bir rakamda anlaşabiliriz. Her ay adliye koridorlarına gitmemize gerek yok’ deniliyordu. Bunu karşı tarafın avukatı tüm duruşmalarda bize söyledi. Avukat bunu savcının önünde bize söylüyordu. Aileden geriye kalan ablam ve benim için devlet dairesinde ömür boyu bir iş ve bu işe hiç gitmeden maaş alacağımız teklif edildi. Bu parayı başkalarına vereceklerine, bize vereceklerini söylüyorlardı. Mehmet Kuş korumaları ile birlikte 4 kez yaşadığımız köye geldi. Biz her defasında uzlaşmak istemediğimizi onlara ilettik. Yine amcam bu konu hakkında birkaç kez arandı. Bize çocuğun cezaevinden çıkacağını, fazla bir ceza almayacağını, bu durumda bizlerin mağdur olacağımız söyleniyordu.

Kamuoyundan destek beklediğini aktaran Çiftçi, davanın takipçisi olacağını söyledi.

 
Önceki Haber
Suriye Peker'in El Nusra iddiasını doğruladı: BM'ye delilleriyle birlikte iletmiştik
Sonraki Haber
Amazon ormanlarının tahribatından sorumlu tutulan Bakan Salles istifa etti