Ana SayfaDünyaSuriye Peker’in El Nusra iddiasını doğruladı: BM’ye delilleriyle birlikte iletmiştik

Suriye Peker’in El Nusra iddiasını doğruladı: BM’ye delilleriyle birlikte iletmiştik

HABER MERKEZİ – Sedat Peker’in ‘Benim adıma El Nusra’ya silah gönderildi’ şeklindeki iddiasını doğrulayan Şam hükümeti, Türkiye’ye ağır suçlamalarda bulundu.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşar Caferi, suç örgütü lideri Sedat Peker’in kendi adına El Nusra’ya silah gönderildiği yönündeki iddiasının doğru olduğunu açıkladı.

DW Türkçe’ye konuşan Caferi, “Erdoğan rejiminin bu iddialar çerçevesindeki kötü davranışlarına ve suistimallerine dair kesin bilgileri olduğunu” söyleyerek, şunları kaydetti:

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, Genel Sekreterliğine ve terörle mücadele alt komisyonlarına Erdoğan rejimi ile Suriye’de faaliyette olan ve ne yazık ki Türkiye ile ortak sınırımızdan Suriye’ye gelen ve sayıları binleri bulan teröristler arasındaki ilişkiye dair kesin bilgileri içeren 108 gizli mektup gönderdik. Sayın Sedat Peker’in söylediklerinin tamamen doğru olduğunu onayladığımı, teyit ettiğimi ve doğruladığımı belirtmek isterim.”

IŞİD iddiası

Caferi, “Peker’in Türkiye’den bazı isimlerle Suriye’deki çeşitli silahlı grupların ticari ilişkileri olduğuna dair iddialarla ilgili ellerinde veri olup olmadığı” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

Sayın Sedat Peker’in, Erdoğan rejiminin -kendi aile üyeleri de dahil- petrolümüzün, doğal gazımızın, madenlerimizin ve tahılımızın çalınmasına karıştığına dair söyledikleri doğru. Çünkü, hepimiz 2015-2016 yılında petrolümüzün ve doğal gazımızın IŞİD tarafından bile çalınmasına bizzat Erdoğan’ın oğlu tarafından yönetilmesine şahitlik ettik.

Benzer iddialar daha önce de Rusya tarafından gündeme getirilmiş, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, İtalyan Corriere della Sera gazetesine 2015 yılında verdiği bir mülakat vererek IŞİD’le petrol ticareti yaptığı yönündeki iddiaları ve İtalya’ya “kaçtığı” söylentisini yalanlamıştı.

Erdoğan, kendi şirketinin Suriye’de iş yapmadığını da söylemişti.

Peker ne demişti?

YouTube üzerinden videolar yollayarak birçok isim hakkında kritik iddialarda bulunan Sedat Peker, kendi adına El Nusra’ya silah gönderildiğini belirterek, “Benim üzerimden gidiyor ama ben yollamadım. SADAT’çılar yolladı” demişti.


DW TürkçeÖnceki Haber
Yaşamın Krizi
Sonraki Haber
4 kişinin ölümüne neden olan AKP'li Kuş'un yeğeni tahliye edildi