Ana SayfaGüncelUğur Şahin duyurdu: Aşımız Delta varyantına karşı da etkili

Uğur Şahin duyurdu: Aşımız Delta varyantına karşı da etkili

HABER MERKEZİ – Covid-19’un endişe yaratan Delta varyantına ilişkin açıklama yapan BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, aşılarının bu varyanta karşı da etkili olduğunu duyurdu.

Corona virüsü (Covid-19) salgını, aşıların devreye girmesiyle birçok ülkede kontrola altına alınmaya başladı. Ancak Covid-19’un Delta adı verilen varyasyonu daha hızlı yayılması nedeniyle endişe yaratıyor.

BioNTech’in CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin de Delta varyantının baskın tür haline geleceğini ifade ederek, BioNTech aşısının bu mutasyon karşısında da etkili olduğunu söyledi.

Şahin, hatırlatma dozuna ilişkin olarak da “Üçüncü doz aşının bağışıklığı yenilemek için yüksek bir değere sahip olabileceğini varsayıyorum” diye konuştu.

DW’nin aktardığına göre, Şahin, BioNTech’in teknoloji, üretim ve onay alanlarında esnek süreçler üzerinde çalıştığını söyledi.

Şahin, mevcut aşıları yenilemek veya yeni ortaya çıkan bir virüs türüne uyum sağlamak için üçüncü bir dozun gerekli olması durumunda buna hazırlıklı olmak ve hızlı tepki vermek amacıyla aşının yeni varyantlara karşı etkinliğini sürekli analiz ettiklerini kaydetti.

3 milyar doz üretilecek

Şahin ABD’li ortakları Pfizer ile bu yıl üç milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını belirterek, gelecek yıl ise bu rakamın daha da artacağını söyledi.

Delta varyantı İngiltere’de yüksek aşılama oranlarına rağmen, birkaç hafta içinde baskın hale geldi.

Portekiz’in başkenti Lizbon, hafta sonu Delta mutantı nedeniyle kapatıldı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Delta varyantının yol açtığı yeni enfeksiyonlar en yüksek seviyeye tırmandı.
Önceki Haber
Kanada milletvekilleri açıkladı: LGBTİ+ 'dönüşüm terapisi' artık suç
Sonraki Haber
Şiddete maruz bırakılan kadın 'sanık' oldu, ceza aldı