6 milyon yıllık ayak izinin sırrı çözülüyor

6 milyon yıllık ayak izinin sırrı çözülüyor

İnsanlığa ait bilinen en eski ayak izi Yunanistan’ın Girit adasında keşfedildi. Yaklaşık 50 ayak izinin 6 milyon yaşında olduğu açıklandı.

Bilim insanları, 2002 yılında, Yunanistan’ın Girit kentindeki Trachilos köyü yakınlarında yaklaşık 50 ayak izi buldu.

Araştırmacılar, izlerin muhtemelen kısa süre içinde kuruduğu için bir tür tortul kayada doğa tarafından korunduğunu ifade etti.

İzlerin ayak başparmağının modern insanlara oldukça benzediği ve tabanında maymunlarda bulunmayan bir topukları olduğu belirtildi.

Ayak izlerinin homininlere (modern insan, soyu tükenmiş insan türleri) ait olduğunu gösteren bulgular 2017 yılında yayınlandı.

Scientific Reports adlı dergide yayımlanan yeni çalışma kapsamında araştırmacılar, ayak izlerinin  günümüzden 6,5 milyon yıl öncesine ait olduğunu belirlediler.

Fosil kayıtlarında 300 bin yıl öncesine ait hiçbir yerde Homo sapiens’e dair bilinen bir kayıt yok.

Çalışmada yer alan Prof. Dr. Madelaine Böhme, “Ayak izlerinin sahibi ve olası insan öncesi Graecopithecus freybergi (Yunan maymunu olarak da bilinen antik insansı tür) arasındaki bağlantıyı göz ardı edemeyiz” dedi.

Girit’ten elde edilen fosiller, 6,1 ila 5,8 milyon yıl önce yaşamış ve Kenya’da ortaya çıkan Afrika’nın en eski insan öncesi türü olan dik yürüyen maymun Orrorin tugenensis’in kalıntılarıyla yaklaşık aynı yaşa sahip.