Memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zam oranına tepki gösteren KESK, “İnsanca yaşamaya yetecek, yoksulluk sınırı üzerinde ücret talebine sahip çıkmak için omuz omuza vermeye çağırıyoruz” çağrısı yaptı.
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zam oranına karşı Ulus Meydanı’nda açıklama yaptı.
“Yoksulluk Sınırının Üzerinde, İnsanca Yaşayacak Bir Ücret İstiyoruz” talebiyle bir araya gelen KESK üye ve yöneticileri, “Rakamlar Yalan, Yoksulluk Gerçek” pankartı taşıdı.
Açıklamaya, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve birçok kurum temsilcisi katıldı.
‘TÜİK gerçek enflasyonu gizliyor’
Açıklamayı KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sadri Ünal yaptı.
Kamu emekçilerinin ve emeklilerin adeta ‘Bermuda Şeytan Üçgeni’ ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Ünal, şunları ifade etti:
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve yandaş konfederasyonun yarattığı girdap ile emekçiler karın tokluğu dahi diyemeyeceğimiz bir sefalet ücreti ile yaşamaya çalışmaktadır. Yıllardır bu üçlü aynı oyunu oynuyor. Yandaş konfederasyon enflasyon altındaki oranların altına imza atıyor, TÜİK her altı ayda bir iktidarın ekonomi politikalarına uygun oranlar açıklayarak gerçek enflasyonu gizliyor ve iktidar TÜİK verilerine göre enflasyon farkını vererek lütfedercesine artış oranı açıklıyor. Oysa her zaman altını çizdiğimiz üzere enflasyona göre maaş zammı ‘sıfır’ zam demektir. Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı ise reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir.
Alım gücünün her geçen gün düşmesi karşısında iktidar tarafından verilen ‘müjde’lerin hiçbir karşılığının olmadığına dikkati çeken Ünal, “En küçüğünden en yaşlısına, işsizinden çalışanına, öğrencisinden esnafına kadar tüm halk TÜİK rakamlarının yalan, yoksulluğun gerçek olduğunu bizzat yaşayarak görmektedir. Bu yüzden, her gün şapkadan tavşan çıkarırcasına açıkladıkları ‘müjdelere’ rağmen ücretler, alım gücü eridikçe erimektedir” dedi.
‘Ortak mücadele çağrısı’
En temel talepleri sağlanıncaya kadar fiili ve meşru mücadeleyi farklı eylem ve etkinliklerle sürdürmeye devam edeceklerini kaydeden Ünal, şunları kaydetti:
İktidarın sermayeden yana politikalarının ağır sonuçlarını yaşayan tüm kesimlerle birlikte mücadele ederek insan onuruna yaraşır bir yaşamı inşa edeceğiz. KESK olarak, iktidarlardan icazet beklemek yerine her zaman olduğu gibi tüm kamu emekçilerini ve emeklilerini bugünün acil talebi olan en az asgari ücret artışı talebine olduğu kadar, en temel talebimiz olan insanca yaşamaya yetecek yoksulluk sınırı üzerinde ücret talebine sahip çıkmak için omuz omuza vermeye çağırıyoruz.
Ünal’ın ardından söz alan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan, “Biz örgütlü mücadele yürütürken karşımıza iktidarın kurmuş olduğu kurumlar bizi kötülükleriyle karşı karşıya bırakıyor. Enflasyon farkını bu ülkede zam olarak yutturmaya çalışıyor, ama yetmiyor üstüne pası TÜİK’e atıyor” dedi.
Kablan, “Kamu emekçileri buna artık tok. Sefalet zammına, güvencesiz çalışmaya karşı birleşerek kazanacağız. Birlikte ortak mücadele yürütmeye çağırıyoruz” diye de ekledi.