LASTESIS Kolektifi tarafından kaleme alınan Korkuyu Ateşe Vermek: Bir Manifesto Otonom Yayıncılık etiketiyle raflarda. Bilge Tanrısever tarafından tercüme edilen kitabın tanıtım metnini olduğu gibi paylaşıyoruz.
LASTESIS kolektifi, Şili’de kadına yönelik sistematik şiddeti protesto eden “Yoluna Çıkan Tecavüzcü” performansını ilk kez 2019 yılının sonunda sergiledi.
Yazdıkları şarkı, sadece birkaç gün içinde dünyanın pek çok yerinde kadınlar tarafından sahiplenilerek sokaklara taşındığında feminist bir marşa dönüştü.
Suç bende değil,
Her nerdeysem, her ne giydiysem.
Tecavüzcü sendin.
Tecavüzcü sensin.
Şilili kadınların başlattığı yangın bu kadar büyüdüyse, bunun bir sebebi düşmanın sınır tanımazlığı, diğer sebebi öfkelerinin yakıcılığıydı.
Patriyarkal sistemin şiddetinin hüküm sürmediği hiçbir yer olmadığı için, kadınlar kendi hikâyelerini yazmaya başladıkları anda birbirlerini buldular.
Öfkeyle ve inançla tutuşmuş bedenler korkuyu, sessizliği ve suçluluk duygusunu ateşe verdi.
Birbirlerini bir daha asla bırakmayacaklarına söz verdiler.
Birlikte, büyütecekleri yangını bu manifestoyla ilan ettiler.
Bize fedakârlığın ve sömürünün hikâyesini anlattılar,
Ama o hikâye bitti, şimdi hikâyeyi ben yazıyorum.
Benim hikâyemde Tanrı’yla birlikte,
Koca da patron da öldü.
LASTESIS kolektifi, Valparaíso, Şili’den Daffne Valdés Vargas, Paula Cometa Stange, Lea Cáceres Díaz ve Sibila Sotomayor Van Rysseghem’in oluşturduğu, sanat ile performansı bir araya getiren disiplinlerarası bir feminist kolektiftir. Feminist teoriyi performans aracılığıyla yayma amacı taşıyan kolektif, ses, grafik tasarım, tekstil tasarımı, tarih ve sosyal bilimleri birleştiren disiplinlerarası bir dil kullanıyor. LASTESIS, kadına yönelik şiddeti protesto etmek için elliden fazla ülkede uyarlanarak sokaklara taşınan “Yoluna Çıkan Tecavüzcü” performansının da yaratıcısıdır.