Deprem bölgesinde etkili olan yağış can kayıplarına yol açtı. Adıyaman’da evleri yıkılan ve çadır kentlere yerleştirilenler şimdi de geciken müdahale nedeniyle su altında kalan çadırlarında yaşam mücadelesi veriyor: Gidecek başka yerimiz yok!
Maraş merkezli depremden etkilenen 11 kentte depremzedelerden bazıları kenti terk ederken, bazıları da çadır kentlere yerleştirilmişti.
Çadır kentlerde sorunlar depremin üzerinden bir aydan fazla süre geçmesine rağmen giderilemezken, son olarak deprem bölgesinde yaşanan sel can kayıplarına neden oldu.
İki gündür süren yağışların yol açtığı sel sonucu Adıyaman’ın Tut ilçesi ile Urfa’da biri çocuk olmak üzere en az 12 kişi yaşamını yitirdi, birçok kişi de kayboldu. Sel sularında kaybolanları arama çalışmaları sürüyor.
Adıyaman kent merkezinde ise Eğriçay taştı, çadırların kurulduğu alanlarda su birikintileri oluştu, çadırların içini de su bastı.
Kendi imkanları sel sularını tahliye etmeye çalışan depremzedeler, yardım için gelen iş makinelerinin yardım etmek yerine sorunun daha da büyümesine sebep olduğunu belirtti.
Bahçelievler Mahallesi’nde geceyi araçlarında geçirmek zorunda kaldıklarını söyleyen depremzedeler, “Eğer zamanında müdahale edilmiş olsaydı ve gerekli önlemler alınsaydı çadırlarımızı su basmazdı. Evimiz yıkıldı, çadırlarımızı su bastı. Gidecek başka yerimiz yok” diyerek dünden beri neler yaşadıklarını anlattı.
Bir diğer depremzede ise “Belediyeden iş makinesi istedik, kazması gereken yeri değil başka yeri kazdı. Sağlam olan yerlerde de gölet oluşmasına ve çadırlarda su baskınlarına sebep oldu” dedi.
Yağışın sürdüğü bölgedeki depremzedeler, daha büyük kayıpların yaşanmaması için yetkililer yardım talebinde bulundular.