Ana SayfaGüncel72. Cannes Film Festivali: ‘Yönetmenlerin 15 Günü’ seçkisi açıklandı

72. Cannes Film Festivali: ‘Yönetmenlerin 15 Günü’ seçkisi açıklandı

HABER MERKEZİ – 72. Cannes Film Festivali’nin “Yönetmenlerin 15 Günü” isimli seçkisinde yer alacak filmler açıklandı. Açılışını “Deerskin” ile yapacak programda Robert Eggers’ın yeni filmi “The Lighthouse” gibi dikkat çekici yapımlar bulunuyor.

Bu yıl 72’ncisi düzenlenecek Cannes Film Festivali’ne geri sayım sürüyor.

Bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festivalin açılış programı geçtiğimiz hafta duyurulurken, festival kapsamında düzenlenecek “Yönetmenlerin 15 Günü” seçkisinde yer alan filmler de belli oldu.


72. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı


Her yıl gelecek vaat eden yönetmenleri sinema dünyasıyla buluşturma gayesiyle oluşturulan bu seçkinin açılışı  “Deerskin – Le daim” ile yapılacak.

Quentin Dupieux‘nün bu filminin ardından ise dünya sinemasından çeşitli yönetmenlerin filmlerine yer verilecek.

FilmLoverss’ın Indie Wire’dan aktardığı habere göre bu yapımların başında “The Witch” ile sinema dünyasına etkileyici bir giriş yapan Robert Eggers‘ın yeni filmi “The Lighthouse” geliyor.

Eggers’ın 1920’li ve 1940’lı yılların ekipmanlarını kullanarak 35 mm kamerayla siyah beyaz olarak çektiği filmin başrollerini Robert Patttinson ve Willem Dafoe üstleniyor.

Yakın dönem Japonya sinemasının önemli isimlerinden Takashi Miike‘nin yeni filmi “First Love” ve Luca Guadagnino‘nun Valentino markasını merkezine alan, Julianne Moore’lu kısa filmi “The Staggering Girl“ de yine seçkide yer alacak filmlerden.

Guadagnino’nun 35 dakikalık yeni filmi seçkinin özel gösterimler bölümünde sinemaseverler ile buluşacak.

Seçkide yer alacak filmler şöyle:

Uzun metraj filmler

  • Alice and the Mayor – Nicolas Pariser
  • And Then We Danced – Levan Akin
  • The Halt – Lav Diaz
  • Song Without a Name – Melina León
  • Deerskin – Quentin Dupieux
  • Ghost Tropic – Bas Devos
  • Give Me Liberty – Kirill Mikhanovsky
  • First Love – Takashi Miike
  • To Live to Sing – Johnny Ma
  • Dogs Don’t Wear Pants – Jukka-Pekka Valkeapää
  • The Lighthouse – Robert Eggers
  • Lillian – Andreas Horwath
  • Oļeg – Juris Kursietis
  • Blow it to Bits – Lech Kowalski
  • Les Particules – Blaise Harrison
  • The Orphanage – Shahrbanoo Sadat
  • Perdrix – Erwan Le Duc
  • For the Money – Alejo Moguillansky
  • Sick Sick Sick – Alice Furtado
  • Tlamess – Ala Eddine Slim
  • An Easy Girl – Rebecca Zlotowski
  • Wounds – Babak Anvari
  • Yves – Benoît Forgeard
  • Zombi Child – Bertrand Bonello

Özel gösterimler

  • Red 11 ve Masterclass – Robert Rodriguez
  • The Staggering Girl – Luca Guadagnino

Kısa metraj filmler

  • Two Sisters Who Are Not Sisters – Beatrice Gibson
  • The Marvelous Misadventures of the Stone Lady – Gabriel Abrantes
  • Grand Bouquet – Nao Yoshigai
  • Stay Awake, Be Ready – An Pham Thien
  • Je te tiens – Sergio Caballero
  • Movements – Dahee Jeong
  • Olla – Ariane Labed
  • Piece of Meat – Jerrold Chong & Huang Junxiang
  • Ghost Pleasure – Morgan Simon
  • That Which Is to Come Is Just a Promise – Flatform